Elektronické společnosti nás mohou vést k čisté energii – pokud na ně zatlačíme

Novinka - 4 prosince, 2012
Každý den se spoléháte na svůj počítač, mobil nebo tablet, abyste byli výkonnější nebo abyste se prostě pobavili. Tyto přístroje vylepšují naše životy, ale rychlost, jakou je nakupujeme a jakou se jich zbavujeme, má vážný dopad na naši planetu.

Proto se nás lidé často ptají: „Jaká technologická společnost je nejekologičtější?“ A tyto dotazy pouze sílí s tím, jak se blíží vánoční nákupní sezóna. My na tuto otázku odpovídáme pečlivě, s pomocí spousty analýz a pravidelným kontaktem s výrobci spotřební elektroniky.

Nejekologičtější variantou je často to, aby si lidé kupovali pouze tu elektroniku, kterou opravdu potřebují, aby nakupovali použitou elektroniku a aby prodlužovali život svých zařízení upgradem jeho části nebo nahrazením slabé baterie. Nejekologičtější elektronika je totiž většinou ta, kterou si nekoupíte.

Nicméně když už si musíte koupit nějaký nový výrobek, máme přesto pro vás dobré zprávy: mnoho společností vyrábějících elektroniku se v odstraňování toxických chemikálií z mobilních telefonů, počítačů a tabletů polepšilo. A to je důležitý krok správným směrem. Tato změna se nestala náhodou nebo z čirého altruismu: společnosti se změnily z velké části díky kampaním, za kterými stojí kreativní lidé.

Další velkou výzvou pro technický sektor je špinavá energie, která je používaná při výrobě produktů a v dodavatelských řetězcích, a která způsobuje klimatické změny. V roce 2012 je očekáván prodej elektronických zařízení ve výši 1 trilionu amerických dolarů, takže tento průmysl můžu zabránit velkému množství globálního oteplování už jen tím, že začne při výrobě svých produktů používat čistou energii.

To je důvod, proč Greenpeace International vydal tento týden 18. verzi svého Průvodce zelenější elektronikou, který hodnotí 16 vedoucích elektronických společností v závislosti na jejich slibech a vývoji napříč mnoha ekologickými kritérii, která posuzují, jak ekologické jejich produkty a praktiky jsou.

Tyto společnosti musí být ve vedení, aby mohly zabránit elektronickému odpadu hromadícím se v takových místech, jako je Čína, a aby mohly zajistit, že jejich výrobky jsou vyrobeny z čisté energie a ne špinavé. Elektronické společnosti také v mnoha zemích získaly politickou moc, díky čemuž mohou mít při prosazování čisté energie velký vliv na vládní politiku.

Dítě s matkou v Thajsku likvidují elektro odpadIndická firma Wipro se umístila na vrcholu poslední edice našeho průvodce, a to díky využívání obnovitelných zdrojů energie a prosazování zelenější energetické politiky v Indii. Tato společnost si také dobře vedla v oblasti sběru použité elektroniky k recyklaci a postupném vyřazování nebezpečných látek ze svých produktů. Wipro nastavuje laťku celému odvětví a to je čas pro jeho konkurenty, aby se snažili srovnat krok.

Tchajwanský výrobce počítačů Acer se stal „skokanem“ našeho průvodce – posunul se vzhůru o 9 příček až na čtvrté místo. A to díky navázání spolupráce s dodavateli s cílem omezit emise skleníkových plynů, použití nebezpečných látek, „krvavých“ minerálů a dalších substrátů. HP (2. místo), Nokia (3. místo) a Dell (5. místo) uzavírají první pětku. Apple si mírně pohoršil z pátého místa v loňském vydání na šesté. Firma RIM (výrobce Blackberry) se nepolepšila a zůstává zcela na konci hodnocení jako šestnáctá.

Průvodce boduje společnosti v závislosti na celkové politice a praktikách, nikoli podle konkrétních produktů, takže tím získáte přehled o celkové trvalé udržitelnosti největších jmen v průmyslu.

Otázkou je, jak se v žebříčku umístila značka, kterou si kupujete. Kompletní verzi průvodce (v anglickém jazyce) najdete zde.

V průběhu těchto 18 let, kdy průvodce vydáváme, jsme viděli, jak se společnosti přeskakují v zeleném závodu na vrchol. Takže nemusíte opustit svou oblíbenou značku okamžitě. Místo toho se ujistěte, že bude váš hlas vyslyšen. Přidejte komentář na facebookový profil své oblíbené značky a podělte se o tohoto průvodce se svými přáteli a rodinou.

Všichni z nás – společnosti stejně jako jednotlivci – máme zodpovědnost, abychom naši planetu udělali trvale udržitelnější.

Podívejte se na starší Průvodce zelenější elektronikou...