Energetická nezávislost – hlavní téma letošního jara

Novinka - 16 května, 2014
Aktivisté Greenpeace po celé Evropě vzkazují politikům, že je jediná efektivní a trvale udržitelná cesta, jak se zbavit závislosti na (nejen) ruském plynu, jsou omezení plýtvání energií (například zateplováním domů či efektivnějším průmyslem) a zvýšený podíl energie z obnovitelných zdrojů. Jen tak můžeme zajistit naši energetickou bezpečnost. O tom, že tak budeme šetřit i naše životní prostředí a navíc i peněženky ani nemluvě.

S ohledem na vzrůstající napětí na Ukrajině hledají právě teď evropští politici odpověď na energetické a bezpečnostní otázky. „Rusko-ukrajinská krize znovu ukazuje velkou slabinu naší energetiky, energetickou závislost. Nechceme-li být necháni napospas Putinovým rozmarům, musíme se zbavit závislosti na energetických zdrojích z Ruska a dalších rizikových oblastí. To znamená využít obrovského potenciálu energetických úspor a čistých obnovitelných zdrojů," říká koordinátorka energetické kampaně Greenpeace Lenka Pipková.

Z Putinovy plynové pasti přitom vede snadná cesta! Prvním důležitým krokem je omezení plýtvání energií a k tomu vede třeba zateplování domů či zvýšení efektivity průmyslu. Druhým důležitým krokem je navýšení využívání energie z obnovitelných zdrojů. V Čechách to je kombinace solárních, větrných a vodních elektráren a biomasy.

K čemu tato opatření povedou? Energii, kterou nespotřebujeme nebo si ji doma sami vyrobíme, nemusíme dovážet. Zajistíme si tak energetickou nezávislost, ať už na Putinově Rusku, nebo jiných nestabilních vládách.

Na tom se shodli i představitelé zemí G7 na svém květnovém jednání v Římě a stejně tak uvažuje i EU, která se chystá na svém červnovém summitu k přijetí závazných cílů v oblasti energetiky a klimatu pro rok 2030.

 

Čeští politici se ale bohužel nejsou schopni odpoutat od zastaralého uvažování o energetice a cíle EU pro rok 2030 vedoucí k omezení plýtvání a nárůstu výroby energie z obnovitelných zdrojů odmítají. Zůstává nad tím rozum stát. Na dovozech paliv z Ruska bychom ušetřili miliardy korun ročně, lidem by se snížily účty za energie, naše energetická bezpečnost by vzrostla, došlo by k vytvoření velkého množství nových pracovních míst.

Obnovitelné zdroje přitom lámou rekordy a jejich cena se stává kounkurenceschopnou i bez dotací. V Německu dosáhl minulou neděli podíl enegie z obnovitelných zdrojů bezmála 75 % veškeré elektrické energie v síti.

Navrhované cíle snížení emisí v ruku v ruce s nárůstem energetické efektivity a podílu obnovitelných zdrojů sníží potřebu ruského plynu téměř o 30 %. Zároveň přinese pracovní místa a pokračující prosperitu Evropy. A to je velmi výhodná nabídka. Usilujeme o to, aby naši polici konečně přestali blokovat progresivní a efektivní řešení v oblasti energetiky.