Evropa vypustila dalšího z "Koperníků". Sleduje život v oceánech

Novinka - 18 února, 2016
Evropská vesmírná agentura (ESA) tento týden dostala na oběžnou dráhu už třetí satelit z programu Copernicus. Takzvaný Sentinel-3A bude analyzovat oceánské prostředí.

Satelit Sentinel-3A, který začal ve středu pozorovat Zemi a hlavně život a změny v oceánech, je teprve třetím ze třiceti satelitů, které chce ESA v následujících letech poslat do vesmíru.

Jeho primárním úkolem bude poslat na Zemi co nejobsáhlejší a nejpodrobnější informace o oceánech.

18. února 2016 Sentinel-3

Měření sondy Sentinel-3 budou využívány i pro sledování změny pozemského klimatu či biologické aktivity.

Sonda je proto vybavena radarem a optickým systémem a dokáže mimo jiné zjistit teplotu a výšku oceánů i ledovcového pokryvu.

Díky optickým senzorům podá družice vědcům rovněž data o požárech, využití zemského povrchu například k zemědělství a také pomůže určit míru oceánského znečištění, které má v příštích letech nabrat nebývalých mezí

18. února 2016 Sentinel-2

Díky optice s vysokým rozlišením může Sentinel-2 pozorovat zemský povrch v šíři 290 kilometrů.

Program Copernicus je evropskou obdobou amerického projektu EOS (Earth Observing Systems), který se sestává ze dvou tuctů satelitů organizací NASA a NOAA.

Některé ze sond nich budou vybaveny kamerami s vysokým rozlišením a budou moci být využity i pro sledování hranic.

První z "Koperníků" se do kosmu vydal před dvěma lety. Sentinel-1A se pohybuje na polární orbitě a vědcům zasílá radarová data například o počasí. Podobně jako Sentinel-3 také informuje o dění na zemském povrchu.   

Autor: adr