Greenpeace Itálie vyhrálo právo kritizovat smrtelné uhelné emise Enelu

Novinka - 20 července, 2012
Tohle se dá popsat jen jako vítězství demokratických práv: italský soud rozhodl proti energetické společnosti Enel a její zoufalé snaze umlčet Greenpeace Itálie.

Enel

Enel zažaloval Greenpeace Itálie kvůli studii, která odhalila, že emise z jejich uhelných elektráren v Itálii ročně zabijí 366 lidí.

Společnost se po vydání této analýzy pokusila Greenpeace cenzurovat a podnikla právní kroky. Dožadovali se, aby soud vydal rozhodnutí nařizující Greenpeace stáhnout informace o vražedných emisích z webové stránky. Se svou žalobou však neuspěli.

Italský soud jejich žalobě nevyhověl a poznamenal, že Enel nepředložil žádné skutečnosti, které by zpochybňovaly analýzu organizace Greenpeace. Greenpeace Itálie dokonce tuto studii poskytli samotnému Enelu, aby si správnost výpočtů ověřili.

EnelNezávislá analýza dat ukázala, že uhelné elektrárny společnosti Enel  způsobí smrt víc jak 1 000 lidem ročně v celé Evropě, včetně již zmíněných úmrtí v Itálii. Analýza také odhadla, že škoda způsobená Itálii z uhelných elektráren společnosti Enel dosahuje 2 miliard eur ročně a škoda pro celou Evropu až do výšky 4,3 miliardy eur.

Nebyl to však první příklad, kdy se tato společnost snažila využít právní prostředky k umlčení svých odpůrců. V minulosti už pohrozila, že Greenpeace zažaluje o 1,6 milionů eur za nenásilné protesty.

Vymáhání velké sumy peněz je bohužel běžným zastrašovacím prostředkem kritiků velkých korporací. Greenpeace Itálie se nedá umlčet a bude nadále naléhat na Enel, aby vyčistil svou výrobu.

Místo podávání žalob a snahy utajit smrtící tajemství by měl Enel snížit produkci energie z uhlí o polovinu do roku 2020 a úplně se uhlí zbavit do roku 2030. Své uhelné elektrárny by měl nahradit čistými, obnovitelnými zdroji energie

Itálie potřebuje energii z obnovitelných zdrojů, ne cenzuru.