Greenpeace brání těžbě ropy v Severním Atlantském oceánu

Novinka - 17 června, 2011
(aktualizace 31.8.) Aktivisté Greenpeace brání zahájení těžby ropy v Arktidě.

O co jde?

Už od poloviny dubna 2011 brání aktivisté Greenpeace zahájení těžby ropy v Arktidě. Ropná plošina Leiv Eiriksson skotské firmy Cairn Energy, je jediná na světě, která chce v oblasti Iceberg Alley v Severním Atlantském oceánu provádět zkušební vrty kvůli těžbě ropy.

Kde se vše odehrává?

Vše začalo 22. dubna 2011, kdy mezinárodní tým dobrovolníků Greenpeace z Dánska, Kanady, Polska, Německa, Slovenska, Švédska, Turecka a Velké Británie na rychlých nafukovacích člunech zastoupil cestu ropné plošině Leiv Eiriksson krátce poté, co opustila turecký přístav Besiktas nedaleko Istanbulu.

Jedenáct aktivistů se postavilo obrovskému kolosu o hmotnosti 53 000 tun, aby zabránili jejímu postupu a připravili se na její dlouhodobé obsazení. Později museli ale od svého protestu ustoupit kvůli špatnému počasí.

Ropná plošina dorazila z Turecka do Buffinova zálivu v Severním Atlantském oceánu, na západ od Grónska. Poblíž plošiny jsou přítomny dvě lodě Greenpeace – Arctic Sunrise a Esperanza – a také loď dánského námořnictva – válečná fregata třídy Thetis.

Mapa oblasti


O co usiluje Greenpeace?

Pohled na oblast kolem plošiny, kde se vyskytuje Esperanza a dánská válečná loď

Leiv Eiriksson je jediná ropná plošina, která by měla letos zahájit těžbu v nedotčené přírodě Arktidy.  Jedná se o průzkumné vrty, které mohou rozpoutat novou ropnou horečku mrazivých a nedostupných polárních oblastech.

Jenže v případě ropné havárie v Arktidě by došlo k nevratným škodám, které by byly ještě mnohem horší, než ty po výbuchu ropné plošiny BP v Mexickém zálivu.

Greenpeace proto od samého počátku požaduje po společnosti Cairn Energy detailní havarijní plány pro případ  úniku ropy.

Obavy organizace potvrzují i zveřejněné e-maily úředníků britské vlády ohledně dopadů ropné skvrny v Arktidě. Podle nich se obávají nemožnosti nápravy škod a problému se zajištěním pomoci a nápravy škod. Přiznávají, že „arktický ekosystém je velmi zranitelný a havarijní opatření by byla kvůli odlehlosti oblasti a obtížným podmínkám v teplotách pod bodem mrazu pomalejší a obtížnější než v Mexickém zálivu.“


Jaký je sled událostí?


31.8. 2011 - Greenpeace zveřejnili rozbor zprávy společnosti Cairn od profesora Richarda Steinera. Z něj vyplývá, že by bylo velmi složité až nemožné provádět čistící práce po případné havárii, a to především z geografických důvodů nebo kvůli arktickému počasí. Byla by také zničena zdejší příroda a ohrožena zvířata.

15.8. 2011 - grónská vláda zveřejnila havarijní plány společnosti Cairn pro případ úniku ropy v oblasti zkušebních vrtů

18.7. 2011 - asi 60 aktivistů Greenpeace se usadilo v budově Cairn Energy, z toho 50 v maskách ledních medvědů, aby požadovali zveřejnění plánů firmy pro případ havárie v oblasti zkušebních vrtů. Po 12 hodinách byla budova vyklizena a 20 aktivistů uvězněno.

Výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo dorazil do Amsterdamu

22.6. 2011 - Kumi Naidoo a aktivista Ulvar Arnkvaern přistáli v Amsterodamu

21.6. 2011 - výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo byl po čtyřech dnech ve vězení v Grónsku deportován do Kodaně, kde bude jednu noc a poté bude odvezen do Amsterodamu, kde bude propuštěn. S dalším aktivistou Ulvarem Arnkvaernem byl uvězněn a pokutován v přepočtu asi 65 000 Kč.

Výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo přijíždí k plošině Leiv Eiriksson.

17.6. 2011 – výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo se vyhnul dánské hlídkové lodi, nechal se vysadit u jednoho z pilířů ropné plošiny a vyšplhal se 30 m nahoru. Jeho cílem bylo doručit kapitánovi plošiny žádost s 50 000 podpisy o zveřejnění tajného plánu pro případ havárie. Po 90 minutách byl zatčen.

 

9.6. 2011 – nizozemský soud připustil, že by mohl vůči Greenpeace vydat soudní příkaz. Organizace by tak mohla být odpovědná za škody, pokud by podnikala další akce, které by znemožnily společnosti Cairn Energy těžbu ropy. Místo 2 miliónů € stanovil strop za každodenní škodu na 50 tisíc €

6.6. 2011 – soudce amsterdamského soudu prohlásil, že by Cairn Energy místo žádosti o opatření vůči Greenpeace měla spíše zveřejnit požadované materiály

Čtrnáct aktivistů Greenpeace je odváženo z plošiny

4.6. 2011 – 17 aktivistů Greenpeace se vydalo k ropné plošině a setkalo se se správcem vrtu. Znovu žádali plány pro případ úniku ropy do moře. Práce na plošině byly zastaveny na 10 hodin. Počet uvězněných aktivistů v Grónsku se poté zvýšil na 18. Společnosti Cairn Energy přišlo od podporovatelů Greenpeace 45 000 e-mailů s žádostí o zveřejnění materiálů


2.6. 2011 – blokáda ukončena dánskými a grónskými ozbrojenými silami, základna naložena na dánskou loď Knud Rasmussen a oba aktivisté byli po 100 hodinách blokády zatčeni a odvezeni do grónského hlavního města Nuuk. Greenpeace bylo oznámeno, že za každý den blokády hrozí organizaci pokuta 2 milióny €

29.5. 2011 – Hannah a Luke, dva aktivisté Greenpeace obsadili ropnou plošinu – v základně připevněné k plošině 30 metrů nad mořem začali blokovat její činnost. Posádka se v základně, která už byla dříve použita při sedmi dalších akcích, věnovala např. pití čaje, čtení, tweetování, posílání fotek, pletení, jídlu, spánku, cvičení, radiové komunikaci nebo telefonování s novináři.

26.5. 2011 – Greenpeace odeslalo dopis představiteli Cairn Energy se žádostí, aby zveřejnil havarijní plány společnosti pro případ úniku ropy

Greenpeace obsazuje plošinu před výjezdem z tureckých vod

22. 4. 2011 – aktivisté Greenpeace se brzy ráno pokusili zabránit odplutí ropné plošiny Leiv Eiriksson, která směřuje z Turecka do Baffinova zálivu u Grónska. Plošina ale nezastavila a pokračovala v kursu Dardanelským průlivem do řeckých vod směrem ke Grónsku. Šest aktivistů v tomto místě opustilo plošinu na rychlých člunech, ale pět jich zůstalo. Jejich snahu přerušilo špatné počasí.

 

 

 

 

Čtěte více:

Drama na moři – aktivisté zabránili odplutí nebezpečné arktické ropné plošiny

Naftařské společnosti dávají v sázku Arktidu a klima, aby se dostaly k posledním kapkám ropy

Tajné britské vládní dokumenty odhalují, že likvidace ropné skvrny v Arktidě je nemožná

Napište online dopis vedení Cairn Energy

 

Více aktuálních zpráv:

Twitter – hashtagy . #Arctic #savethearctic, a na profilu http://twitter.com/gp_espy.

Webkamera lodi Esperanza

Nejnovější zprávy z akce