Greenpeace kritizuje obnovení komerčního lovu velryb na Islandu

Novinka - 20 června, 2013
Greenpeace silně kritizuje obnovení komerčního lovu plejtváka myšoka, ke kterému přistoupil islandský velrybář Kristjan Loftsson. V průběhu operace, kterou zaštítila islandská vláda, plánuje jeho společnost toto léto ulovit až 180 plejtváků.

První plejtvák myšok - více než dvacetimetrový samec ulovený velrybářskou lodí Hvalur 8 - byl rozporcován v úterý v noci v přístavu Hvalfjörður.

Island obnovil lov velryb

Greenpeace zdůrazňuje, že tato operace proběhla navzdory zákazu komerčního lovu velryb, který vyhlásila Mezinárodní velrybářská komise (IWC). Plejtvák myšok je také uveden na Červeném seznamu ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody (IUCN).

„Je velmi politováníhodné, že jediná islandská velrybářská loď podporovaná vládou podkopává globální zákaz komerčního lovu velryb, který je nezbytně nutný k zajištění budoucnosti velryb po celém světě,“ řekl Martin Norman, kampaňér v Greenpeace Nordic. Island je členem IWC, mezivládního orgánu pověřeného celosvětovým řízením lovu velryb, ale Reykjavík přesto odmítá přijmout omezení odlovu velryb na nulu.

Island obnovil lov velryb

„Když se člen IWC snaží tímto způsobem obejít globální nařízení, dostáváme se na šikmou plochu. Tyto velryby nepatří výhradně Islandu a tento jednostranný přístup je nemorální a nepřijatelný,“ dodává Martin Norman.

Pokračování v lovu velryb, který probíhá v hlavní sezóně jejich pozorování, vede k silným protestům ze strany zástupců islandského cestovního ruchu. Jejich zástupce při vyjádření svých námitek také řekl, že „je jasné, že pozorování velryb přináší naší ekonomice víc, než by kdy mohl komerční lov velryb.“

Island obnovil lov velryb

Kromě toho má jejich lov zcela jasně negativní dopad na obraz Islandu v zahraničí. V Nizozemí předložila v nedávné době environmentální skupina Avaaz vládě petici s 1,1 miliony podpisů, v níž požaduje zákaz převozu islandského velrybího masa do nizozemských přístavů.

Island obnovil lov velryb

Maso velryb ulovených islandskými velrybáři jdou výhradně na export do Japonska, kde se trh s velrybím masem zhroutil. Velrybí maso získané při lovech na Islandu v roce 2010 bylo v nedávné době v Japonsku použito jako luxusní krmivo pro psy. Přímo na Islandu neexistuje trh, který by maso plejtváka myšoka využil.