Greenpeace v akci proti drancování oceánů

Novinka - 30 srpna, 2012
V australském přístavu Port Lincoln se dnes aktivisté Greenpeace postavili druhé největší rybářské lodi na světě jménem Margiris, která právě připlula do Austrálie. Zároveň vyzvali australskou vládu, aby jí odmítla udělit rybářskou licence a přijala zákaz všech obřích rybářských lodí v australských vodách.Obrovské rybářské lodi používají obrovské sítě, které z moře vytáhnou doslova vše živé a decimují tak stavy ryb, zabíjejí želvy, delfíny, tuleně i další mořské savce. Jejich velikost jim umožňuje doslova vycucnout z oceánu celá hejna ryb. 

S  rybářskou obří lodí Margiris, která je zároveň plovoucí továrnou na zpracování ryb, se Greenpeace letos nesetkalo poprvé. V březnu se naše loď Arctic Sunrise plavila u východoafrických břehů, kde dokumentovalala její praktiky a v následujících měsících u ní podniklo řadu protestních akcí. 

Kam tyto obří lodě zavítají, tam po sobě nechají jen zdevastovaný oceán. Vylovily evropské vody, zplundrovaly rybolovné oblasti v jižním Pacifiku a připravily o obživu rybáře v západní Africe. A nyní se chystají do australských vod. 

Margiris je jen jedním ze 30 obrovitých rybářských kolosů asociace Pelagic Freezer-trawler Association (PFA), která reprezentuje zájmy několika evropských firem provozující plovoucí továrny na zpracování ryb. Ve vylovených evropských vodách ale již dlouho nemají, co by lovily, a místo toho, aby se flotila Evropské unie zmenšila a tyto lodě byly sešrotovány, hledají jejich provozovatelé nová loviště. V tomto případě mají být vydrancovány vody Tasmánského moře. Diskutuje se o kvótě 18 000 tun nejrůznějších druhů ryb žijících v hejnech. 

 
Ale provozovatelé plovoucí fabriky Margiris nepočítali s australskými spolky drobných rybářů a ochránců přírody. Ti už několik týdnů proti udělení kvót protestují. Proti se vyslovil i tasmánský parlament a australský ministr životního prostředí. 

Lodě, jako je Margiris, patří do šrotu. V provozu jsou udržovány jen díky milionům eur z evropských daní a jsou dalším příkladem naprosto selhávající Společné rybářské politiky Evropské unie.

 

Podepište petici za zákaz velkých rybářských lodí...