ISUA - česká kapela, co zahraje na Spolu proti Dolu

Novinka - 14 srpna, 2014
Na celoevropské akci Spolu Proti Dolu vystoupí kromě Asian Dub Foundation i česká kapela Isua. Její frontmanka, Jitka Moulisová se do podvědomí diváků dostala také díky účasti v televizní soutěži X-factor. Rádi bychom vám sympatickou kapelu původem z Plzně představili.

Jitko, kolik vás v kapele je a na co hrajete?

Celkem nás je pět. V kapele máme basovou kytaru, bicí, dvě elektrické kytary a zpěv.

A styl, který hrajete?

Hrajeme český energický rock-pop.

O čem jsou vaše písničky?

Prakticky o všem. Naše texty jsou v českém jazyce, tak nám jde především o to, aby dobře zněly a měly v sobě nějaké sdělení.

Kdo skládá hudbu a texty?

Tvoříme společně. Tom (kytarista) s Rudou (basák) přinesou hudební nápad nebo nějaký kytarový riff. Já k němu připojím melodii a napíšu text. Při psaní textu mě hodně ovlivní atmosféra písničky.

Kde berete inspiraci?

Ze všeho, co vidíme a slyšíme.

V jakém jazyce zpíváte?

Rozhodli jsme se pro tvorbu v češtině, je to osobnější a konkrétnější.

 

Autor: Vladimír Hrbek (c)

Na konci léta si s kapelou zahrajete na velké mezinárodní akci Greenpeace – Spolu proti dolu.  Co vás na akci nalákalo?

Na tuto akci nás nalákala idea, že prostřednictvím naší hudby můžeme lidi nejen potěšit, ale zároveň také mnohým otevřít oči a poukázat na problematiku životního prostředí.  

Proč jste se rozhodli ekologickou organizaci podpořit?

Chápeme,  že energie je základ všeho rozvoje a její spotřeba se stále zvyšuje, takže nějakým způsobem ji musíme vyrobit.  Ale jsme v roce 2014 a myslíme si, že neobnovitelné energetické zdroje by se měly využívat jen do té doby, dokud se nenajdou alternativní řešení, která nyní již existují. To znamená, že naše pozice má poukazovat na to, že bychom měli věnovat více úsilí na rozvoj a využití obnovitelných energetických zdrojů.

Co vám přijde jako největší problém v současné době?

Především války, které jsou podle nás naprosto zbytečné a zničující. A také sobeckost lidského jedince vůči ostatním lidem, zvířatům a přírodě.

Autor: Vladimír Hrbek (c)

Na Spolu proti dolu zahrajete tisícům fanouškům z celé Evropy, těšíte se? Nebo spíš máte trému?

Moc se těšíme. Trochu nervózní jsme jen z faktu, že nedávno jsme se rozloučili s naším kytaristou Galim, takže s námi bude premiérově vystupovat kytarista Pája, se kterým jsme měli jen pár zkoušek. Budeme se snažit být v té nejlepší formě  :-)

Už víte, co zahrajete?

Zahrajeme náš hodinový set a zde máte malou ochutnávku:

V extázi
Sedimenty

Díky za rozhovor :-)

Už za týden si budete moct Jitku a kapelu ISUA poslechnout naživo. Máte jízdenku? Jestli ne, tak rychle běžte na naše stránky Spolu proti dolu.