Jak L´Oreal přislíbil definitivní změnu

Novinka - 31 ledna, 2014
Největší světová kosmetická společnost L´Oreal učinila významný závazek přerušit spojení mezi svými výrobky a destrukcí deštných pralesů.

„Protože Vy za to stojíte“ (v originále "Because I'm Worth It") je chytlavý slogan, se kterým tato francouzská kosmetická společnost přišla před 40 lety. Odkazuje na zrovnoprávňování žen a ve skutečnosti byl vymyšlen jednou z mála reklamních pracovnic v tehdejším průmyslu.

Tygr

Nyní ale cítíme, že tento slogan získal zcela nový rozměr.

Jejich závazek očistit své výrobky od spoluviny za odlesňování je výhrou pro spotřebitele i lesy po celém světě.

Žádáme společnost L´Oreal, aby zaručila šetrnost svých produktů k pralesům dříve než v roce 2020, což je konečný termín, který si firma sama stanovila. Jestliže si firma Ferrero mohla vytyčit termín již rok 2015, mohou tak učinit i další společnosti, včetně L´Orealu.

Všichni se pravděpodobně setkáváme s palmovým olejem každý den, aniž bychom si to vždy uvědomovali. Je totiž složkou nejrůznějších výrobků od šampónů a zubních past, přes čokoládu až po čisticí prostředky. Je prakticky všude. Plantáže na palmový olej dodávají plody palmy olejné obchodníkům. A tyto společnosti palmový olej prodávají velkým korporacím vyrábějícím produkty, které my nakupujeme v supermarketech.

Dostat se až sem nebylo lehké. A ačkoli o tom nejspíš nevíte, zcela jistě by to nebylo možné bez vás.

Tento příběh se začal odehrávat skoro před rokem, kdy jsme odstartovali naše vyšetřování toho, jak Wilmar International, největší obchodník s palmovým olejem na světě, „pral špinavý“ palmový olej a prodával ho velkým globálním značkám jako Gillette, Ferrero, Cadbury, L’Oreal a Clearasil.

Odhalili jsme, jak špatné nákupní politiky těchto společností dělají ze spotřebitelů nepřímé spoluviníky devastace pralesů. Na to jsme upozornili přímo v sídlech jejich vedení a oslovili jsme korporace po celém světě.

Potom se stalo něco zajímavého.

Tesso Nilo národní park na SumatřeNejprve firma Ferrero oznámila detailní a ambiciózní plán, jak chce nakupovat pouze palmový olej přátelský k deštným pralesům. Poté s oznámením o vytváření podobné politiky vystoupila i společnost Mondelez, která zaštiťuje značku Cadbury.

Následně jsme si posvítili na způsob zásobování společností v Tiger Challenge, kde jsme ukázali, jak nedostatečná politika těchto firem umožňuje, aby vámi využívané výrobky měly na svědomí odlesňování pralesů.

5. prosince společnost Wilmar oznámila, že skoncuje s kácením pralesů a nakupováním palmového oleje od firem, o kterých ví, že jsou do destrukce pralesů zapojené.

A teď L’Oreal.

I když jste možná společnosti L´Oreal neposlali email s námitkami k jejich používání palmového oleje, díky členství v Greenpeace jste ani nemuseli. Už pouhá možnost, že vy a miliony dalších po celém světě můžete zakročit, stačila k přesvědčení této společnosti, aby neprodleně začala jednat sama.

Za mocné podpory lidí z celého světa jsme dokázali přesvědčit L’Oreal k vypracování závazku, jehož dodržování by chránilo indonéské pralesy.

IndonésieToto je moc, kterou máte ve svých rukou.

L’Oreal se nyní připojuje ke společnostem Nestlé, Unilever a Ferrero, které se zavázaly k dodržování politiky nulového odlesňování, a svůj slib vztahuje na všechny své značky, jako jsou Maybelline, Garnier, Kielh's a další.

Těšíme se na okamžik, kdy společnost L’Oreal konečně bude schopna zaručit, že všechny její produkty jsou zcela odpojeny od ničení pralesů.  Do té doby budeme na L’Oreal neustále vyvíjet tlak, aby garantoval produkci výrobků přátelských k deštným pralesům dříve než v roce 2020. Pralesy totiž nemohou čekat dalších 6 let!

Závazek firmy L’Oreal zvyšuje tlak na ty, kteří stále podobný krok odkládají.  Společnosti vyrábějící značky jako Head & Shoulders, Colgate a Clearasil musejí konečně vyslyšet naše požadavky a zavázat se ke skutečné akci proti devastaci pralesů.

Přidejte se k ochráncům pralesů.