Nedaleko černobylské elektrárny vznikne ekologická rezervace

Novinka - 2 května, 2016
Obří rezervace s rozlohou 227 000 hektarů vzniká v části třicetikilometrové ochranné zóny okolo černobylské jaderné elektrárny.

Podle ukrajinského prezidenta Petra Porošenka napomůže v "obnově území kontaminovaných katastrofou, kterou způsobil člověk".

Chráněná oblast, která vyroste poblíž běloruských hranic, by měla vejít ve známost jako Černobylská radiační a environmentální biosférická rezervace. Díky nepřítonosti člověka je dnes teritorium domovem řady rostlinných a živočišných druhů, a to přesto, že je stále kontaminováno radioaktivním spadem.

Vědecká studie financovaná organizací Greenpeace sice ukázala, že celková penetrace prostředí isotopy cesia-137 a stroncia-90 poklesla, v lesích však stále přetrvává.

Dlouhotrvající expozice radiaci vede k závažným zdravotním následkům. Například lékaři v Černobylu hovoří o vzestupu onemocnění některých typů rakoviny.

2. května 2016 Příroda v okolí Černobylu

Na mnoha místech je radiační riziko pro člověka dosud značně vysoké.

ČTĚTE TAKÉ:
OBRAZEM: Černobyl a japonská Namie u Fukušimy mají mnoho společného
Fukušimu pronásleduje radiace. Černobylské potraviny jsou radioaktivní

Na vyčištění území od životu nebezpečných látek se již podle údajů Evropské komise podařilo z mezinárodních sbírek získat přes dvě miliardy eur. Finance pomáhají také s prevencí rozšiřování kontaminovaných látek do okolních území.

Součástí biosférické rezervace se však samotný areál, ve kterém se nachází černobylská elektrárna, nestane. Její čtvrtý energetický blok explodoval 26. dubna v roce 1986 a do atmosféry vyvrhnul tisíce tun radioaktivního materiálu.

Oblak zasáhl nejen Bělorusko, ale také skandinávské státy, dostal se také nad území střední Evropy. Vedení tehdejšího Sovětského svazu trvalo zhruba tři týdny, než katastrofu oficiálně přiznalo.

2. května 2016 Varovný symbol

Dobrovolníci Greenpeace promítli na jednu ze stěn černobylské jaderné elektrárny varovný symbol.

Z měst Pripjať a Černobyl se kvůli následkům havárie muselo evakuovat více než 100 000 osob. Na následné dekontaminaci území se podílely stovky tisíc pracovníků, kteří nad poničeným reaktorem vztyčili betonový sarkofág. Ten brání dalšímu unikání radiace do okolí.

Sarkofág, který byl vybudován ve spěchu, nebyl nikdy chápán jako "trvalé" řešení. Také proto je nyní poblíž reaktoru dokončován nový kryt, který výbuchem těžce poškozenou starou reaktorovou nádobu přikryje mnohem dokonaleji a účinněji.

Podle Porošenka se lidé už nikdy do desetikilometrové zóny v okolí poškozeného čtvrtého energobloku nevrátí.

Autor: adr

Témata