LEGO a Shell: jen PR, nic pro budoucnost

Novinka - 15 srpna, 2014
Právě teď, v době léta na severní polokouli, Arktida taje. S postupným oteplováním planety ale v Severním ledovém oceánu zůstává stále méně ledu a zvířata, jako jsou lední medvědi, musejí podnikat stále delší výpravy za potravou.

Ropné společnosti ubývaní ledu v Arktidě vnímají jako příležitost pro svůj byznys.

Firmy Exxon a Rosněfť začínají s průzkumnými vrty v Karském moři a také Shell pokračuje v přípravách na těžbu ropy. Těžaři jsou hluší a slepí vůči varování odborníků ohledně rizik pro globální klima a arktickou přírodu a naslouchají pouze ceně akcií. Svých plánů se nevzdají snadno, ale to my také ne. Protože Arktida, jedna z posledních nedotčených oblastí na světě, za to stojí.

 

V minulých šesti týdnech napsalo tři čtvrtě milionu lidí firmě LEGO, aby ukončila spolupráci se Shellem. A co s tím má výrobce kostiček LEGO společného? Shell využívá tuto oblíbenou značku k propagaci, aby si vylepšil pověst. S pomocí tohoto špinavého triku chce získat souhlas veřejnosti s kontroverzním projektem na těžbu ropy v extrémních podmínkách arktických vod.

 

Díky podpoře společnosti jako je Shell, zrazuje LEGO své vlastní závazky vůči budoucím generacím a životnímu prostředí. Budoucnost klimatu je neoddělitelně spojena s tím, kolik fosilních paliv ještě spálíme. LEGO chce řešit změny klimatu, Shell ne. Shell chce, aby naše závislost na ropě trvala ještě dlouhá desetiletí. LEGO podporuje čisté zdroje energie, Shell je blokuje.

LEGO ovšem odmítá ustoupit a říká, že jde o problém mezi Greenpeace a Shellem. Tak to ale přece není.

 Jde o spor těch, kteří chtějí chránit budoucnost našich dětí a těch, kterým je lhostejná. Mezi těmi, co si uvědomují následky měnícího se podnebí a těmi, co strkají hlavu do písku a snaží se z nich profitovat.

 

Nicméně obrovský zájem lidí z celého světa má výsledky a vypadá to, že LEGO se obává o své PR. Když spousta lidí začala volat Legu, jak je to s jeho spoluprací se Shellem, LEGO raději zavřelo svojí zákaznickou linku. Někdo – a nevíme kdo – si objednal průzkum veřejného mínění, aby se dozvěděl, co si lidi myslí o smlouvě Shellu a Lega. A PR agentura pracující pro Shell rychle odstranila z internetu zmínku o tom, že „kvůli tomu, že děti mohou ovlivnit své rodiče“, vzrostly Shellu v době společné propagační akce s Legem prodeje pohonných hmot.

 

Ukazuje to, že pokud vyvineme správný tlak, je to obrovská příležitost, jak otevřít oči i mocným firmám a přimět je k odpovědnosti.

September 11th, 2012. Arctic Ocean. A polar bear and her cub on an ice floe in the Arctic Ocean seen from the Greenpeace MY Arctic Sunrise ship. According to the National Snow and Ice Data Center, on September 16th the sea ice covered only 1.32 million square miles, or 24 percent, of the Arctic Ocean, the lowest amount ever recorded.©Daniel Beltra/Greenpeace