LEGO říká…a my odpovídáme

Novinka - 4 srpna, 2014
Už měsíc žádáme oblíbenou hračkářskou firmu LEGO, aby přestala spolupracovat s těžařským gigantem Shellem. Výzvu poslalo Legu více než 750 000 lidí z celého světa, uspořádali jsme přímé akce u sídla Lega v Dánsku, v továrně Lega v České republice a na mnoha dalších veřejných místech – abychom se dočkali odpovědi. Ale LEGO zatím zveřejnilo pouze jedinou reakci na svých webových stránkách a stejný text používá ve všech vyjádřeních pro média a na sociálních sítích. Pečlivě jsme si pročetli argumenty Lega a tady nabízíme naši odpověď:

LEGO říká: LEGO Group se chová zodpovědně a neustále usiluje o to, aby dodržovalo svoje základní motto z roku 1932: Jen to nejlepší je dost dobré. Chceme pozitivně ovlivnit společnost a planetu, kterou děti zdědí. Naším jedinečným příspěvkem je, že děti po celém světě inspirujeme a rozvíjíme prostřednictvím zážitků z kreativního hraní.

Naše odpověď: LEGO je skvělá firma. Má vynikající společenské a ekologické hodnoty a dosáhla skutečného pokroku ve snížení svého vlivu na životní prostředí. LEGO se například zavázalo, že do roku 2030 nahradí používanou ropu udržitelnou alternativou. Také snížilo spotřebu obalových materiálů a používá výhradně papír z certifikovaného dřeva.

Ale Shell se k žádným podobným ekologickým opatřením nehlásí a zůstává natolik závislý na ropě, že pro ni hodlá jít až na samý vrchol planety, do zamrzlé Arktidy. Tím, že LEGO umožňuje Shellu, aby měl svoje logo na hračkách, pomáhá mu napravit zkaženou pověst a prosadit jeho destruktivní plány. Pokud LEGO Shellu pomáhá zamaskovat jeho ekologické přečiny, není to v souladu s vlastními zásadami Lega a nemá to nic společného s ohledy na to, jakou planetu děti zdědí.

LEGO v Praze

LEGO říká: Společná propagace jako ta s firmou Shell je jedním z několika způsobů, jak dostat naše hračky k co nejvíce dětem.

Naše odpověď: Ale no tak! LEGO je skvělá a kreativní hračka, ale je to jen hračka. Není to ani jídlo, tablety na čištění vody nebo vakcína proti malárii. Dostávat LEGO „k co nejvíce dětem“ díky kontraktu s velmi neetickou společností ohrožuje dobré jméno Lega. Firmy, jako je Shell, utrácejí miliony na dobré PR a vylepšení své pověsti, aby mohly pokračovat v tom, co dělají. A to není v pořádku. Vyzýváme LEGO, aby se přidalo na stranu Arktidy a přestalo Shellu čistit pověst.

LEGO říká: Vítáme a inspirují nás všechny relevantní návrhy, které dostáváme od fanoušků, dětí, rodičů, nevládních organizací a dalších. Očekávají od nás to nejlepší. My také.

Naše odpověď: Už přes 750 000 lidí napsalo Legu, aby přestalo spolupracovat se Shellem, řada z nich jsou rodiče nebo fanoušci Lega. LEGO zatím zveřejnilo jedinou reakci, a to na začátku naší kampaně. A pak za sebou zavřelo dveře, zrušilo schůzku a dokonce odmítlo převzít vzkaz od tisíců signatářů ve svých centrálách v Dánsku a ve Velké Británii. Na sociálních sítích tazatelům kopíruje části svého úvodního prohlášení namísto osobních odpovědí. Finanční a PR média píšou o tom, jak LEGO selhalo v komunikaci se svými zákazníky a jak mu jeho spojenectví se Shellem ničí pověst. Přestane LEGO mlčet a odpoví svým fanouškům?

LEGO říká: Kampaň Greenpeace se zaměřuje na to, jakým způsobem Shell pracuje v konkrétní oblasti světa. Jsme pevně přesvědčeni o tom, že tuto záležitost si musí mezi sebou vyřešit Shell a Greenpeace. Je nám líto, pokud se značka LEGO používá v jakémkoli sporu mezi organizacemi.

Naše odpověď: LEGO se domnívá, že se „sporem“ mezi Greenpeace a Shellem nemá nic společného – ale tím, že propaguje Shell, se přidalo na jeho stranu. Nemůže se sporu vyhnout, protože se rozhodlo podpořit jednu z jeho stran. LEGO se rozhodlo, že se stane spojencem Shellu a pomůže mu vylepšit pověst. Dokud bude LEGO podporovat Shell, bude legitimním cílem jakékoli kampaně proti Shellu.

LEGO v Kladně

LEGO říká: Chtěl bych vyjasnit, že máme v úmyslu pokračovat v dlouhodobé smlouvě se Shellem, kterou jsme uzavřeli v roce 2011.

Naše odpověď: Shell díky této smlouvě získává hodně. Prodali 16 milionů speciálních sad Lega na svých čerpacích stanicích v 33 zemích. Hodnota smlouvy byla oceněna na 116 milionů dolarů. V průběhu společné propagace s Legem prodal Shell o 7,5 % více pohonných hmot. Ale co z toho má LEGO? Kontrakt se Shellem může poškodit jeho dobré jméno.

LEGO říká: Budeme dál dělat všechno podle našeho motta, že „jen to nejlepší je dost dobré“ a přinášet dětem po celém světě inspirující a kreativní hračky.

Naše odpověď: Tím, že LEGO propaguje značku Shell na hračkách pro děti, pomáhá Shellu vyvolávat dojem, že mu na dětech záleží, že jde o firmu přátelskou k rodinám. Ale tak to není. Shell má na kontě tak závažné ekologické problémy, že se s nimi budou muset potýkat i příští generace. Děti mají rády LEGO a mají rády také Arktidu a její jedinečná zvířata. Je poněkud pokrytecké, že LEGO právě vydalo novou arktickou stavebnici, kterou pomáhá dětem toto místo poznat, a zároveň se dává dohromady s firmou, jež Arktidu ohrožuje.

Je čas, aby LEGO řeklo Shellu NE.