Mořská panna v Tescu

Tisková zpráva - 16 prosince, 2013
16. prosinec, Praha - Mořská panna s transparentem „Nechci být vedlejší úlovek“ a „Chraňte oceány i v ČR nejen v Británii“ a logem Greenpeace se dnes dopoledne vynořila z mrazáku v prodejně Tesco v Edenu. Tímto svérázným způsobem vyzvala vedení Tesco Stores ČR, aby zavedlo stejná udržitelná (ekologická) pravidla pro nákup a prodej ryb a mořských plodů, jako má společnost ve Velké Británii.

 

                Greenpeace ČR k tomuto kroku vyzvalo české Tesco již před několika měsíci. Kvůli vlažné reakci Tesca spustilo Greenpeace ČR minulý týden informační webové stránky http://www.tresco.greenpeace.cz/, prostřednictvím kterých mohou zákazníci podepsat výzvu Tescu.   

Britské Tesco má na rozdíl od českého udržitelnou (ekologickou) nákupní politiku, podle které nakupuje a prodává ryby a mořské plody. Britští spotřebitelé se navíc dozvědí z etiket více informací o nabízeném zboží, včetně metody lovu i přesného místa ulovení, které jsou pro odpovědné nakupování klíčové.

Z principu je nepřijatelné, aby měla společnost dvojí standardy a v jedné zemi se chovala nezodpovědně a v druhé zodpovědně a zároveň neposkytovala spotřebitelům o zboží (rybách) stejné informace,“ říká Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR.

 Od společnosti, jejímž hlavním poselstvím je slogan „Na všem záleží“ a která se chlubí nejlepší péčí o zákazníky, čekáme více. „I nám, českým zákazníkům, záleží na tom, jaké ryby jíme a chceme se rozhodovat odpovědně,“ dodala Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

 

Fakta o oceánech

• 75% populací komerčně lovených ryb je přeloveno nebo zdecimováno

• 90%  - o tolik se snížily stavy velkých dravých ryb kvůli nadměrnému rybolovu

• 7 300 000 tun ryb ročně je vyhozeno zpět do moře mrtvých nebo polomrtvých, protože jsou nechtěnými úlovky (podle konzervativního odhadu)

• 40% - to je míra nechtěných úlovků při lovu tuňáků pomocí dlouhých lovných šňůr. Obětmi jsou hlavně mořské želvy, žraloci a albatrosi

• 100 milionů žraloků, 300 tisíc kytovců a 100 tisíc albatrosů zahyne každý rok. To jsou střízlivé odhady zbytečných obětí destruktivních rybářských praktik

• řada velkých rybářských lodí loví ilegálně – doslova kradou obživu a příjmy nejchudším státům světa

•3 informace musíte znát, abyste mohli rozeznat, jestli byla ryba ulovena destruktivní metodou či

nepochází z přelovené populace: Co nejpřesnější místo lovu, metodu lovu a přesný (i latinský) název ryby

 

Kontakt:

Jan Freidinger, vedoucí oceánské kampaně Greenpeace ČR      

 Email: , tel: 734 620 843

Šárka Pechová, tisková mluvčí Greenpeace ČR                                     

 Email: , tel: 603 443 140