Nehackujte hipíky: Jaderný koncern EDF odsouzen za špehování Greenpeace

Novinka - 11 listopadu, 2011
Jak (skoro) prohlásil Mahatma Gandhi: „Nejdřív vás ignorují, pak se vám smějí, pak vás špehují a pak vyhrajete.“To je v podstatě posloupnost událostí, které vedly k tomu, že byla včera odsouzena francouzská státní energetická firma Electricité de France SA (EDF) za sledování Greenpeace.

Soud potrestal firmu pokutou 1,5 milionu eur a přikázal vyplatit Greenpeace Francie odškodné ve výši 500 tisíc €. Čtyři muži zapletení do špionáže, z nichž dva byli vysokými manažery EDF, dostali trest odnětí svobody s podmíněným odkladem, tři z nich musí navíc ještě zaplatit pokutu.

Vyzvědači sledovali Greenpeace v době, kdy jsme zpochybňovali plány britské vlády, aby se EDF podílelo na rozšiřování jaderných zařízení. Zjevně kvůli tomu, a také proto, že EDF prohrávala debatu o jádru ve Francii, se koncern nějakým způsobem rozhodl, že řešením je operace jak ze špionážního filmu.

V roce 2006 si firma najala soukromou detektivní firmu Kargus Consultants, aby sledovala Greenpeace Francie.

Přistiženi při činu

Kargus zašel příliš daleko: firma se nabourala do počítače programového ředitele Greenpeace Francie a ukradla 1 400 dokumentů. A byla chycena při činu. 

Stíhanými muži byli Pascal Durieux, ředitel pro jadernou bezpečnost v EDF v roce 2006, Pierre-Paul Francois, zástupce ředitele pro jadernou bezpečnost v EDF v tom samém období, dále Thierry Lorho, šéf detektivní firmy Kargus, a Alain Quiros, počítačový expert firmy Kargus.

Dnešní verdikt dává jasně najevo, že ani jaderný průmysl není něco víc a může beztrestně porušovat zákon. Uvážíme-li děsivé dopady jaderné havárie ve Fukušimě, která stále ještě není zdaleka zažehnána, je skutečně nutné dbát na to, aby se jaderný průmysl skutečně pohyboval v mezích zákona.

Špionážní praktiky vs. důvěryhodnost jaderného průmyslu

Špehování, které si objednala EDF, je jen dalším z dlouhé řady dokladů toho, že jadernému průmyslu se prostě nedá věřit. Pro jaderný průmysl, kterým otřásla fukušimská havárie, nemohl tento skandál a verdikt proti EDF přijít v nevhodnější dobu.

V posledních týdnech a měsících se země jako Německo, Itálie, Švýcarsko a Belgie od jaderné energetiky odvrátily. Nová generace jaderných reaktorů (jimiž se EDF intenzivně zabývá) mají několikaleté zpoždění, o miliardy se prodražují, trpí konstrukčními vadami a vzbuzují obavy o bezpečnost.

Ignorovali nás, vysmívali se nám, pak nás špehovali…  A s podporou našich příznivců nyní vítězíme… Soud se postavil na stranu Greenpeace, nikoli jaderného koncernu. Zapomeňte na jadernou energii – přidejte se k Energetické [R]evoluci!