No fish - no future

Novinka - 16 října, 2012
Vděčíme jim za mnohé - za potravu, za každé druhé nadechnutí, za naši existenci jako takovou. Přesto jsme je za posledních několik desetiletí přivedli na pokraj kolapsu. Jejich budoucnost je ale i naší budoucností. Na změnu naštěstí ještě není pozdě. Pomozte nám zachránit naše oceány.

Oceány se pro nás staly bezednou zásobárnou zdrojů, skládkou i pokusnou střelnicí zároveň. Největší hrozbou pro život v nich se stal nadměrný a destruktivní rybolov. Průmyslové rybářské flotily drancují světové oceány a pronikají do stále vzdálenějších oblastí a větších hloubek. Jen 15% rybích populací je v relativně dobrém stavu, zbytek je vyloven na maximum nebo zdecimován. Některé druhy jsou však již na pokraji vyhynutí.

Přestože je Česko vnitrozemským státem, i my můžeme přispět k řešení problému. A není to tak složité, jak se může na první pohled zdát.  

Není ryba jako ryba

Pomoci můžeme například výběrem ryb, které kupujeme a společným tlakem na supermarkety, aby nenabízely druhy ohrožené, z vyčerpaných populací nebo ulovené metodou, při které hynou delfíni, velryby, želvy či jiné druhy ryb. Abychom Vám výběr správné ryby usnadnili, připravili jsme pro Vás Průvodce šetrným nakupováním ryb, kterého najdete ke stažení zde.

Průvodce je vytvořen na základě aktuálních vědeckých dat o stavu populací. Bez Vás a Vašeho zapojení ale nebude fungovat. Je třeba přimět prodejce, aby poskytovali spotřebitelům stejné informace o nabízených produktech jako například v Německu. Především, kde přesně byla ryba ulovena a jakým způsobem. Žádejte tyto informace u svých prodejců. Pokud neuspějete přímo v prodejnách, nebojte se obrátit na vedení jednotlivých společností. Kontakty najdete vždy na jejich webových stránkách.

Klíčovou bitvou o osud evropského rybolovu je i reforma Společné rybářské politiky. My všichni z našich daní dotujeme průmyslové rybáře, kteří vyčerpali zdejší loviště a přesouvají se k břehům Afriky a dále. Reforma má za cíl přestat dotovat neudržitelný rybolov, zmenšit rybářskou flotilu, stanovit kvóty na lov podle vědeckých doporučení a zakázat destruktivní rybolovné metody. O tom všem budou hlasovat i čeští představitelé a europoslanci.

Proto Greenpeace ČR opět otevírá oceánskou kampaň. Pojďte do toho s námi. Nemusíte nás samozřejmě doprovázet na jednání, pomáhat nám zpracovat vědecké studie nebo vysvětlovat velkým obchodním řetězcům, jak má vypadat trvale udržitelná nákupní politika. Rozmýšlejte lépe, jaké ryby kupujete, sledujte naše stránky a zapojte se do kampaně, když bude třeba nebo naše aktivity podpořte finančně.      

Samostatně jsme jen kapky, ale společně tvoříme oceán.

Stáhněte si průvodce

Greenpeace průvodce „Není ryba jako ryba“ je komplexní a přehledný návod pro nákup ryb a mořských plodů. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že vychází z aktuálních vědeckých dat o stavu jednotlivých populací komerčně lovených ryb.

Dnes již nestačí doporučení tresku ano nebo ne. Doporučit lze pouze rybu z konkrétní zdravé populace a zároveň ulovenou šetrnou metodou. Proto je zároveň důležité společně tlačit na prodejce, aby poskytovali spotřebitelům dostatek informací o přesném místu a metodě ulovení. 

Například  Německu je to běžný standard, a není tedy důvod, proč by měli být čeští spotřebitelé dostávat o produktech méně informací.