Poláci protestují: Nechtějí těžbu v unikátním Bělověžském pralese

Novinka - 14 dubna, 2016
Jeden z nejstarších evropských pralesů ohrožuje rozsáhlá těžba. Schválil ji polský ministr životního prostředí Jan Szyszko. Proti tomu se již zvedla mohutná vlna protestů.

V následujících šesti letech by objem vytěženého dřeva, které pochází z polského Bělověžského pralesa, mohl v součtu dosáhnout 318 tisíc kubických metrů. Jde tak o několikanásobné zvýšení limitu, který dříve činil 48,5 tisíců kubíků na deset let.

Bělověžský prales je zapsán jako evropský unikát na kulturním dědictví UNESCO. Podle polské vlády ho těžba ale pomůže zachránit. Četné stromy mají být napadeny dřevokazným hmyzem a údajně nezbývá, než je pokácet.

14. dubna 2016 Stádo zubrů evropských

Zubři obývající Bělověžský prales.

Proti tomu vystoupila velká skupina vědců a environmentalistů včetně polské akademie věd, která soudí, že invaze lýkožroutů pomine v následujích dvou letech a nebude tak nutné proti ní nijak zvlášť zasahovat.

Organizace Greenpeace již proti kácení zorganizovala petiční akci. Během necelého měsíce ji podepsalo více než 100 000 lidí.

Na podporu Bělověžského pralesa se tento týden konala také demonstrace. Zástupci Greenpeace požadují, aby byla celá oblast uznána za národní park.

14. dubna 2016 Banner na budově polského ministerstva životního prostředí.

Aktivisté umístili na budovu polského ministerstva životního prostředí ve Varšavě banner s požadavkem, aby byl celý Bělověžský prales uznán za národní park. V současnosti je chráněno pouze 30 procent jeho území.

Bělověžský prales je domovem mnoha druhů rostlin (5500) a živočichů (11 500). Žije zde jak populace býložravých zubrů evropských, tak velkých masožravců jako je vlk či rys.

Autor: adr