Rainbow Warrior zahájil odebírání vzorků u Fukušimy

Novinka - 3 května, 2011
Vlajková loď Greenpeace Rainbow Warrior dnes zahájila testování kontaminace radioaktivitou v oblasti na jih od havarované jaderné elektrárny Fukušima – Daiči, a to i navzdory skutečnosti, že nedostala povolení provádět měření radioaktivity v japonských výsostných vodách. Greenpeace apelovalo na japonského premiéra, aby se do věci osobně vložil a zaručil povolení mořského testovacího programu v rámci hranice 12 mil od japonského pobřeží.

Po monitoringu radiace v oblasti za evakuační zónou kolem elektrárny se nyní Greenpeace zaměří na testování mořského prostředí. Dokončeno by mělo být u pobřeží Ibaraki, na jižní hranici evakuační zóny. Omezení japonskou vládou znamená, že je možné provést jen zlomek plánovaných prací a pouze v oblasti vzdálené více než 12 mil od Japonského pobřeží.

„Vláda sice odepřela Greenpeace přístup do oblasti 12 mil od japonského pobřeží, ale uděláme, co budeme moci, abychom mohli otestovat radioaktivitu v oceánu a prozkoumat dopad na mořský život u fukušimského pobřeží, které bylo kontaminováno dlouhodobým únikem radioaktivní vody z havarované jaderné elektrárny,“ prohlásila Ike Teulingová, radiační expertka Greenpeace na palubě lodi Rainbow Warrior. „Lidé volají po nezávislém posouzení úrovně zamoření a po jasných a jednoznačných doporučeních ohledně možných zdravotních dopadů. Proto jsme tady a to taky uděláme, jak nejlépe budeme moci. Japonská vláda by měla změnit svůj postoj a povolit nám provést mnohem detailnější vyhodnocení radioaktivního zamoření tak, jak to stálo v naší původní žádosti o povolení,“ doplnila Teulingová.

Greenpeace má v Japonsku již od března tým radiačních expertů, kteří testovali kontaminaci potravin a půdy vně evakuační zóny (ta byla původně vyhlášena v okruhu 20 km od místa havárie, později byla rozšířena na 30 km). Avšak z elektrárny průběžně unikala radioaktivní voda a společnost TEPCO vypouštěla obrovské množství kontaminované vody do oceánu, a proto bylo načase rozšířit práci našeho radiačního týmu i na monitoring mořského prostředí.

Nyní se tedy do  oblasti havarované jaderné elektrárny Fukušima – Daiči vydala i naše vlajková loď Rainbow Warrior a slouží zde jako základna pro monitoring ohroženého mořského ekosystému u fukušimského pobřeží. Hlavním cílem výpravy Rainbow Warriora je získat jasné a nezávislé informace o rozsahu fukušimské jaderné havárie a jejích důsledcích jak pro Japonsko, tak pro celý svět.

V posledních týdnech zjistily naše dva radiační týmy znepokojivé hodnoty úrovně radiace v zelenině, vysokou míru kontaminace také v hustě obydlené oblasti kolem měst Fukušima a Korijama a v několika městech blíže k elektrárně dokonce tak vysoké hodnoty, které vyžadují úplnou evakuaci. To konečně přimělo  japonskou vládu, aby začala jednat – i když stále  ne zcela dostatečně.

Doufáme, že tím, že poskytneme další nezávislé informace o zamoření a pomůžeme zajistit, že se učiní správná rozhodnutí o likvidaci havárie, zajistí bezpečnost mořského prostředí a zaručí, že obyvatelé Japonska budou mít dostatek spolehlivých informací, aby mohli chránit své životy a živobytí.

Tato plavba je zároveň jednou z posledních výprav vlajkové lodi Greenpeace Rainbow Warrior. Svou službu u Greenpeace loď zahájila před více než 20 lety v kampani proti jaderným technologiím a je příznačné, že své poslední dny stráví opět poukazováním na děsivé důsledky, jaké může mít naše zbytečná závislost na jaderné energii. Avšak i bojovníci stárnou a ten Duhový - Rainbow Warrior - nyní překročil na loď úctyhodnou padesátku a zaslouží si odpočinek. Proto jej letos nahradí nová vlajková loď - na míru ušitá plachetnice nesoucí jméno Rainbow Warrior III.