Reakce Greenpeace na zatčení ruské rybářské lodi pro lov s vlečnými sítěmi

Novinka - 8 ledna, 2014
Senegalské vojsko zadrželo ruskou loď Oleg Najdenov kvůli podezření z ilegálního rybolovu. Tato loď je kvůli nelegálnímu rybolovu na černé listině Greenpeace už od roku 2012.

Greenpeace se dozvědělo o zatčení ruského trawleru Oleg Najdenov z důvodu podezření na nelegální rybolov v senegalských vodách, v tzv. exkluzivní ekonomické zóně (EEZ), což je 200 námořních mil od pobřeží. Loď zaznamenalo francouzské vojenské letadlo 23. prosince.

Ruský trawler Oleg Najdenov

Ahmed Diame, vedoucí Oceánské kampaně Greenpeace Afrika uvedl:  “Tato loď je Greenpeace dobře známá. V únoru 2012 aktivisté Greenpeace loď přistihli, jak nelegálně loví ryby v senegalské EEZ. Posádka se snažila skrýt identitu tím, že překryla jméno lodi. Chtěli bychom povzbudit občany Senegalu, aby pokračovali ve svém úsilí chránit křehké a zranitelné bohatství pod mořskou hladinou.

Spolupráce a odhodlání, to je jediná cesta, jak lze v západní Africe zastavit nelegální rybolov a zajistit obživu a blahobyt místních lidí.“ O zatčení lodi nemá Greenpeace žádné další podrobnosti, kromě těch, které se již objevily v médiích.

Prosazování legálního rybolovu dlouhodobě podporujeme. Greenpeace Afrika proto apeluje na senegalského prezidenta a jeho vládu, aby vytrvali a neustupovali od svého závazku ukončit ilegální aktivity na mořích.

Ruský trawler Oleg Najdenov

„Greenpeace je nezávislá organizace, která není financována žádným státem ani organizací. Naše nezávislost nám umožňuje kritizovat vlády za jejich jednání, pokud s ním nesouhlasíme, ale zároveň podporovat správná rozhodnutí. V tomto případě podporujeme veškerou snahu vlád v boji proti nelegálnímu rybolovu a bojujeme proti firmám, které destruktivní metody rybolovu používají – a to ať jsou z jakékoliv země,“ dodal Diame.

Poznámky:

Oleg Najdenov byla umístěna na mezinárodní černou listinu Greenpeace – databázi plavidel, které se podílejí na nelegálním, neregulovaném a nereportovaném rybolovu

Více o protestech čtěte na webu Greenpeace Africa 

Loď Oleg Naidenov byla zadržena Senegalskou stráží v Atlantiku, 46 mil od Guiney-Bissau. Na lodi bylo 62 Rusů a 23 občanů Guinei – Bissau.