Rybáři v Senegalu mají opět plné sítě – i díky kampani Greenpeace

Novinka - 6 září, 2012
Od té doby, co jsou u západoafrických břehů zakázány obrovské průmyslové rybářské lodě, mají místní rybáři opět důvod k radosti – v jejich sítích se začínají opět objevovat ryby. Ještě před několika měsíci ale bylo všechno docela jinak…

Rybolov v Senegalu

A důvod k radosti mají nejen Senegalci, ale i Greenpeace: Začínají se totiž projevovat první výsledky naší kampaně za zákaz nadměrného rybolovu v západoafrických vodách. Nový senegalský prezident Macky Sall totiž letos v dubnu odebral licence zahraničním rybářským firmám, a vykázal tak z tuzemských vod obrovské průmyslové lodě.

Tyto plovoucí kolosy jsou přes 100 metrů dlouhé a mají tak velké sítě, že by se do nich bez problému vešlo 13 velkých dopravních letadel. Uvízne v nich vše živé, co se jim dostane do cesty, a to pochopitelně negativně ovlivňuje i velikost úlovku afrických malorybářů. Ti si již několik let stěžovali na to, že v jejich sítích zůstává stále méně ryb, často i vůbec žádné. Místní rybolov je přitom pro Senegal velmi důležitý. Poskytuje totiž nejen živobytí rybářům, ale zároveň je i zdrojem potravy milionů Senegalců, kteří jsou na úlovcích z pobřežních oblastí závislí.

 

Příběh s dobrým koncem

Začátkem roku 2011 otevřelo Greenpeace senegalskou pobočku a v lednu 2012 začala intenzivní kampaň, která upozorňovala na problematiku nadměrného rybolovu. Od února do března zde byla naše loď Arctic Sunrise, která monitorovala činnost více jak 70 velkých lodí plundrujících západoevropské vody, a na jejich činnost upozornilo také několik nenásilných přímých akcí.

V březnu před prezidentskými volbami pozvalo Greenpeace kvůli tomuto problému na schůzku i kandidáta Macky Salla, který se posléze zavázal, že v případě jeho zvolení nadměrnému rybolovu zabrání. Volby vyhrál a svůj slib splnil – odebral licenci 29 obrovským rybářským lodím, které likvidovaly obživu místních rybářů.

A výsledky tohoto rozhodnutí se začínají projevovat. Od doby, co velké lodě od senegalských břehů odpluly, nacházejí afričtí rybáři ve svých sítích každým dnem více ryb.

Aby měl tento příběh skutečný happyend, musí nová senegalská vláda v těchto důležitých změnách pokračovat, zavést dlouhodobý a trvale udržitelný management rybolovu a ke svému pobřeží už velké zahraniční lodě – včetně těch evropských – znovu nepustit.

Příliš mnoho lodí, příliš málo ryb

Kapacita rybářských lodí zemí Evropské unie je příliš velká, a protože zásoby ryb v evropských vodách povážlivě klesají, jejich provoz se přestává vyplácet. Logickým krokem by tedy bylo velikost evropské rybářské flotily zredukovat. Ale místo toho, aby byly tyto lodě sešrotovány, je jejich provoz dotován miliony eur z daní obyvatel EU a jejich provozovatelé hledají nové příležitosti k rybolovu v mnohem vzdálenějších oblastech.

Příkladem je aktuální případ obří rybářské lodi, která minulý týden doplula do přístavu Port Lincoln v Jižní Austrálii a nyní čeká na udělení licence k vylovení 18 000 tun několika druhů ryb žijících v hejnech.

Selhávající Společná rybářská politika EU

Přítomnost evropských obřích rybářských lodí (PDF) ve stále vzdálenějších vodách je dokladem nefungující Společné evropské rybářské politiky EU. Změnu by mohla přinést její připravovaná reforma. V následujících týdnech se bude revidovat fungování současného evropského rybářského průmyslu a pojmenovávat jeho slabé stránky. Nadbytečné kapacity však zatím bohužel nejsou na programu dne.

Greenpeace má v současné době tyto požadavky:

  • Greenpeace vyzývá senegalskou vládu, aby přijala moratorium na udělování rybářských licencí do doby, dokud nebude zaveden účinný a trvale udržitelný management rybolovu.

  • Greenpeace dále požaduje, aby evropské vlády a příslušní ministři zodpovědní za rybolov do konce roku 2012 přijali reformu Společné rybářské politiky EU, která povede k tomu, že součásti rybářské flotily, které neoperují trvale udržitelným způsobem, budou zrušeny, a to včetně továrních lodí, které v současné době plundrují vody rozvojových zemí.