Ani černoušek z loga Julia Meinla nechce GM potraviny

Novinka - 11 listopadu, 2004
Aktivisté Greenpeace, převlečeni za mouřeníny s červenými fezy – symbol společnosti Julius Meinl, označili rostlinné oleje vyrobené z GM sóji, které tento obchod na svých regálech nabízí, nálepkami s textem „Stop GMO!“ a zakoupené lahve pak před prodejnou házeli do popelnice.
Aktivisté Greenpeace, převlečeni za mouřeníny s červenými fezy – symbol společnosti Julius Meinl, označili rostlinné oleje vyrobené z GM sóji, které tento obchod na svých regálech nabízí, nálepkami s textem „Stop GMO!“ a zakoupené lahve pak před prodejnou házeli do připravené popelnice. Další aktivisté rozdávali zákazníkům informační letáky a vysvětlovali jim nebezpečí GMO pro životní prostředí. Greenpeace také před prodejnou rozvinulo tranpsarent s nápisem: „Stop GMeinl!“. Pro svoji akci si vybralo supermarket v Praze 8 i proto, že na stejném místě sídlí i vedení Julius Meinl a.s.

Greenpeace protestovalo proti politice tohoto obchodního řetězce týkající se prodeje geneticky modifikovaných potravin a upozornilo na hrubé porušení slibu firmy, že nebude prodávat žádné potraviny vyrobené z geneticky modifikovaných organizmů (GMO).

Společnost Julius Meinl poskytla v dubnu 2004 Greenpeace prohlášení, v němž garantovala, že její výrobky „neobsahují žádný geneticky modifikovaný organizmus nebo přísady vyrobené z GMO“ a že „neprodává žádný značený výrobek obsahující GMO pod jménem jiného výrobce potravin“. Při posledním průzkumu trhu však Greenpeace zjistilo, že firma tento závazek hrubě porušila a prodává oleje vyrobené z GM sóji dokonce pod vlastními značkami Julius Meinl a Mince.

Případ této firmy je nejkřiklavější, avšak své závazky neprodávat geneticky upravené potraviny porušují i jiné obchodní řetězce. Bohužel se ukazuje, že sliby prodejců ztratí svoji platnost v momentu, kdy jde o peníze. Budeme proto dále pokračovat ve spotřebitelské kampani

Greenpeace vede již řadu let celosvětovou kampaň proti uvolňování geneticky modifikovaných plodin do životního prostředí. Obzvláště GM plodiny tolerantní vůči herbicidům, jako je Roundup Ready sója, působí rozsáhlé ekologické škody (pěstování těchto plodin vede až k trojnásobnému zvýšení spotřeby herbicidů). Tento typ GM plodin navíc výrazně snižuje biodiverzitu a ohrožuje existenci mnoha rostlinných a živočišných druhů.