Maminky společně s Greenpeace bojují za zákaz nebezpečného bisfenolu A v kojeneckých lahvích

Novinka - 2 září, 2010
Praha, 2. září 2010 – Nové vědecké důkazy o škodlivých účincích bisfenolu A (BPA) se objevují jak houby po dešti, avšak Česko jen netečně přihlíží, vyčkává a bez rozpaků nechává kojence nadále vystavené účinkům této nebezpečné látky. Maminky s dětmi dnes proto zahájily sběr podpisů pod petici organizace Greenpeace vyzývající ministra zdravotnictví k zákazu prodeje kojeneckých lahví s obsahem BPA. První podpisy získaly právě před budovou Ministerstva zdravotnictví ČR.

Neotavujte mé dítě! Zakažte bisfenol A! Požadovaly dnes maminky před ministerstvem zdravotnictví.

BPA je látka, která se používá pro výrobu polykarbonátových plastů a je obsažena i v kojeneckých lahvích a dalších výrobcích pro děti. Řada vědeckých studií poukazuje na celou škálu zdravotních rizik, jakými jsou rakovina prsu, varlat či prostaty, astma, vývojové poruchy, diabetes a další, které může expozice bisfenolu A způsobit, a to již ve velmi nízkých dávkách. Navíc právě účinky BPA na novorozence vzbuzují u odborníků největší obavy.  

Greenpeace vyzvalo už předchozí ministryni zdravotnictví, aby BPA v kojeneckých lahvích zakázala po vzoru dalších zemí, jako např. Dánsko, několik států USA či Kanada. Ta hodlá dokonce přidat bisfenol A na oficiální seznam toxických látek. Zákaz přijal i francouzský parlament a další evropské státy o něm uvažují. 

Jan Freidinger z Greenpeace k tomu dnes řekl: „Princip předběžné opatrnosti je jednou z hlavních zásad ochrany lidského zdraví a životního prostředí EU. Tato zásada říká, že vždy, když existuje riziko možného nebezpečí, je třeba jednat tak, jako by toto nebezpečí bylo reálné a to je přesně případ bisfenolu A.“ Na rozdíl od řady vědců a expertů však hlavní hygienik ČR nevidí důvod u BPA použít princip předběžné opatrnosti tak, jak ho v tomto případě aplikovalo třeba Dánsko.

Greenpeace se v červnu setkalo se zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR – hlavním hygienikem  Michael Vítem a ředitelkou  Státního zdravotního ústavu Jitkou Sosnovcovou – s cílem upozornit zodpovědné úřady na problematiku spojenou s BPA. Z jejich prohlášení vyplynulo, že nemají dostatek informací a podkladů k tomu, aby mohli přijmout kroky vedoucí k regulaci BPA.  Greenpeace proto oba úřady průběžně informuje o nových informacích či studiích opakovaně potvrzujících výhrady vůči BPA.

Greenpeace dnes zahájilo sběr podpisů pod petici za zákaz bisfenolu A v kojeneckých lahvích s cílem přimět ministerstvo přijmout neprodleně opatření k ochraně kojenců před účinky BPA  a zároveň informovat o této problematice širokou veřejnost. „Pokud státní instituce nejsou schopny účinně chránit kojence před nebezpečnými kojeneckými lahvemi, je důležité, aby o tomto zbytečném riziku věděly všichni rodiče a při nákupu sledovali, z čeho je daná lahvička vyrobená“, objasnila význam dnešní akce Lucie Jakešová, tisková mluvčí Greenpeace ČR.

 

 

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kanada zařadila bisfenol A mezi toxické látky, navzdory protestům průmyslu

Za úbytkem spermií může stát bisfenol A, říká průlomová studie

 

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.

Témata