Cancún nasměroval svět ke globální dohodě o klimatu

Novinka - 11 prosince, 2010
Vlády daly na klimatické konferenci OSN v Cancúnu přednost naději před obavami a nasměrovaly tak svět ke globální dohodě o zastavení nebezpečné změny klimatu. Cesta to sice bude složitá, ale jednání v Cancúnu ji učinila o něco schůdnější.

Záchranný kruh hodili aktivisté delegátům klimatické konference v Cancúnu v závěrečný den jednání jako připomínku, že světové klima je stále možné zachránit.

 Cancún možná zachránil proces vyjednávání, ale rozhodně nezachránil klima,“ prohlásil Wendel Trio, vedoucí klimatické sekce Greenpeace International a doplnil: „Někteří lidé prohlašovali ten proces za mrtvý, nicméně vlády ukázaly, že dokážou spolupracovat a pohnout se vpřed, aby dosáhly globální dohody.“

 

Letos jsme zažili řadu důsledků měnícího se klimatu – rekordní vedra, katastrofální přírodní pohromy či významné tání ledu v Arktidě. To je důvod, proč je nezbytné, aby bylo příští rok v jihoafrickém Durbanu, kde se povedou klimatická vyjednávání, dosaženo silné dohody, a ne jenom další zastávky na cestě.

„Cancún se stal bodem zlomu – ale ještě jsme rozhodně nedorazili do cíle. Je potřeba, aby výsledkem setkání v Durbanu byla globální dohoda, která jednotlivým státům pomůže vytvořit zelenou ekonomiku a zajistí, že znečišťovatelé zaplatí  znečištění,“ komentoval výsledek konference Čestmír Hrdinka, výkonný ředitel Greenpeace ČR.  

Jaké jsou výstupy z Cancúnu:

•    Vlády nejen, že uznaly rozdíl mezi svými dosavadními slabými sliby a skutečnou potřebou, kam je nutné se dostat, ale skutečně prohlásily, že snížení emisí musí být souladu s vědeckými poznatky (tj. o 25–40% do roku 2020) a že nárůst globální teploty musí zůstat nižší než 2°C. Společnou dohodu se však zatím nedaří najít.
•    Zásadní bod – klimatické finance: vlády založily klimatický fond s cílem poskytnout rozvojovému světu potřebné miliardy na boj se změnou klimatu a ukončení odlesňování. Nicméně nestanovily žádný způsob zajištění těchto peněz.
•    Dalším významným rozhodnutím v Cancúnu byl mechanismus, který má chránit tropické lesy a zároveň zajistit dodržování práv domorodých obyvatel a zachování biodiverzity. Dohoda o omezování emisí z degradace porostů a odlesňování (REDD) se vyhýbá některým důležitým částem, které musí být v následujících měsících definovány a posíleny.

V Cancúnu se mohlo udělat více, kdyby nebylo negativního vlivu některých významných států. Rusko a Japonsko dohodě nepomáhaly svým postojem proti pokračování Kjótského protokolu. Spojené státy přijely do Mexika jen s chabým závazkem ke snížení emisí skleníkových plynů a navzdory skutečnosti, že vypouštějí historicky nejvyšší množství emisí, smetly ze stolu několik důležitých bodů dohody a zpochybnily úspěšný výstup celé konference.  

„Všechny vlády teď mají před sebou spoustu práce – aby dodržely to, na čem se právě shodly, musí zdvojnásobit své úsilí v omezování emisí. Ta práce začíná tady a teď. Občanská společnost ve všech koutech světa teď musí tlačit na své politické vůdce, aby do Durbanu přijeli připraveni a konečně uzavřeli spravedlivou, ambiciozní a právně závaznou dohodu,“ dodal Čestmír Hrdinka.