Chránili Arktidu, teď jsou obviněni z pirátství

Novinka - 3 října, 2013
V Murmansku padla v pondělí první obvinění pro ochránce Arktidy. Už 14 lidí, včetně nezávislého kameramana z Velké Británie bylo obviněno z pirátství. Všech 30 členů posádky Arctic Sunrise je ve vazbě už od 19. září.

Za snahu o záchranu Arktidy jim teď hrozí vězení. Přesto i z vězeňských cel vzkazovali "Save the Arctic". Včera si čtrnáct z celkových třiceti členů posádky Arctic Sunrise vyslechlo verdikt: obviněni z pirátství.

Faiza Oulahsen

Jedna z nich Holanďanka Faiza Oulahsen napsala z ruského vězení dlouhý dopis. Mimo jiné v něm vzkazuje: „Čtvrtek 26. 9. byl velmi náročný. Znovu nás převezli autobusy do kanceláře FSB. Tentokrát ale v temnotě, zamčené v železné kleci, kam se vešel jenom jeden člověk, jako zvířata při transportu. Tam nás zamkli v kleci, kde jsme čekali na slyšení. Bylo to velmi nelidské. Poté, co bylo několik z nás u slyšení, nás informovali, že jsme zatčeni a následující dva měsíce budeme uvězněni, než dojde k soudu. Alex propukla v pláč. Já začala ztrácet klid a sebekontrolu, ke kterým jsem se několik posledních dní uchylovala. Pomalu, ale jistě. Dva měsíce v cele je jedna věc, ale co pak? Co přijde pak? Rozsudek pár měsíců nebo let v případě založeném na lžích?“ „Nemám ani tušení, jak to skončí, nebo jak dlouho to bude trvat. Ta nejistota je k zbláznění. Slyšela jsem, že Putin veřejně prohlásil, že se nejedná o pirátství.
Dnes (2. 10.) ve 14.30 jsme dostali zprávu, že Faiza byla jednou z obviněných z pirátství.

Je absurdní, že v situaci, kdy je ohrožena naše budoucnost, jsou lidé, kteří na to upozorňují, obviněni z pirátství. Je naší morální povinností připoutat pozornost k nebezpečným plánům ropných společností, jako je Gazprom. Ale jen ti nejodvážnější z nás skutečně přijali tuto výzvu. Proto v naší snaze o jejich osvobození neustaneme, dokud i poslední z nich nebude na svobodě“, řekl ředitel české pobočky Greenpeace David Murphy.

Za propuštění ochránců Arktidy se staví kolegové, rodiny, občané, celebrity i celé organizace na celém světě. Toto se děje v době, kdy i vědci docházejí k závěru, že je nezbytné přestat užívat fosilní paliva a snížit množství emisí. A ti, co na to upozorňují, jsou označováni za piráty!

Také česká pobočka Greenpeace připravuje sérii akcí, do kterých se může zapojit veřejnost a dát najevo svůj nesouhlas s tím, co se děje. 

Přidejte se k nám v sobotu 5.října od 11 do 18 hodin, kdy budeme mít petiční loď na pivním festivalu na Rašínově nábřeží v Praze.

Vývoj celé události sledujte na webu Greenpeace ČR.

Arctic Sunrise v Arktidě

PROČ VLASTNĚ GREENPEACE V ARKTIDĚ PROTESTUJÍ? 
Arktické prostředí je kvůli velmi nízkým teplotám, nepředvídatelným ledovým krám a velké vzdálenosti od civilizace pro těžbu ropy obzvlášť nevhodné. Arktida je velmi odlehlá oblast s nedostatečnou infrastrukturou. Je dostupná jen 4 měsíce v roce a v tamních extrémních klimatických podmínkách by bylo prakticky nemožné se vypořádat s případnou ropnou havárií. Odborníci se shodují v tom, že v arktických podmínkách je odstranění následků ropné havárie neproveditelné. Těžba v Arktidě by znamenala jistou katastrofu – není otázkou, zda by k ní došlo, ale pouze kdy.

Napište Velvyslanectví Ruské federace v ČR, aby propustila aktivisty Greenpeace