Co právě dělají lodě Greenpeace?

Novinka - 24 ledna, 2011
Lodě jsou pro práci Greenpeace klíčovým nástrojem. Umožňují nám plout i do těch nejodlehlejších oblastí a přinášet svědectví z míst, kde dochází k ničení přírody. Neméně významná je také jejich pomoc při nenásilných přímých akcích proti poškozování životního prostředí. Rainbow Warrior, Arctic Sunrise a Esperanza brázdí po celý rok vody světových oceánů. Ale kde s nacházejí právě teď?

Rainbow Warrior II

Rainbow Warrior, vlajková loď Greenpeace, právě v rámci informačního turné po jihovýchodní Asii na obranu Tichého oceánu kotví na Tchaj-wanu. Tichý oceán zajišťuje 60% světové produkce tuňáků a poskytuje obživu a potravu desítkám milionů lidí. Je však ohrožen znečištěním a destruktivními metodami rybolovu. Tchaj-wan je kotvištěm jedné z největších rybářských flotil pro lov tuňáků, která operuje ve všech světových mořích. Cílem pacifické plavby je zvýšit povědomí o zhoršujícím se stavu oceánů a přimět tchaj-wanské úřady, aby omezily lov ryb, zakázaly rybolovná zařízení s uzavíracím mechanismem (FADs) a zastavily nelegální rybolov. Na Tchaj-wanu byla v roce 2010 otevřena nejnovější pobočka Greenpeace.

Cesta Rainbow Warriora dále povede do Hong Kongu a Koreje. V Koreji bude Greenpeace spolupracovat se spřízněnými organizacemi v osvětové činnosti, bude informovat veřejnost o důsledcích nadměrného rybolovu v korejských vodách a pokusí se získat podporu pro vytvoření mořské rezervace, která pomůže obnovit populace ryb a celkové zdraví ekosystému. Greenpeace zde bude rovněž bojovat proti ukládání odpadu ve vodách mezi Japonskem a Koreou.

Greenpeace svou oceánskou kampaní usiluje o udržitelnější rybářský průmysl a vytvoření celosvětové sítě mořských rezervací, které by pokrývaly alespoň 40% rozlohy světových oceánů. To jsou nezbytné kroky k vytvoření živých a zdravých oceánů, jež zajistí ryby i dalším generacím. 

Více informací:

Útok na první Rainbow Warrior

Greenpeace staví nový Rainbow Warrior

Webová kamera na palubě Rainbow Warriora
Arctic Sunrise

Druhou polovinu roku 2010 strávila loď Greenpeace Arctic Sunrise v Mexickém kde posádka spolu s nezávislými vědci monitorovala následky ropné katastrofy po potopení ropné plošiny Deepwater Horizon. Na počátku roku byla zahájena plavba za Budoucnost bez uhlí a 20. ledna loď vyrazila z Wilmingtonu v Severní Karolíně. V průběhu února zakotví ve Philadelphii, New Yorku a Bostonu. Informační turné umožní místním obyvatelům sdílet informace, strategie, zkušenosti i řešení a zároveň podpoří místní kampaně proti uhelným elektrárnám.

Nejstarší a nejvíce znečišťující uhelné elektrárny v Americe ničí život mísních obyvatel, otravují vzduch a vodu, způsobují nemoci a přispívají ke změně klimatu. Podle organizace Clean Air Task Force je znečištění z uhelných elektráren zodpovědné za 13 200 úmrtí, 20 000 infarktů, 217 600 astmatických záchvatů a 1 627 800 zameškaných pracovních dnů. Uhelné elektrárny jsou v USA zodpovědné za třetinu znečištění skleníkovými plyny. 

Více: Bližší informace o Arctic Sunrise

Webová kamera na palubě Arctic Sunrise
Esperanza

V roce 2010 absolvovala Esperanza dvě dlouhé expedice v Arktidě, přičemž na té druhé se nám úspěšně podařilo protestovat proti těžbě ropy v Baffinově zálivu a blokovat těžařskou loď u skotských břehů. Nyní však vyžaduje loď neočekávané, ale naléhavé opravy v Amsterdamu a v suchých docích v Las Palmas. Esperanza bude brzy zpět v akci, a zapojí se do kampaní za ochranu oceánů a klimatu. 

Čtěte více: Bližší informaze o lodi Esperanza

Webová kamera na palubě Espernazy