Dětské hračky snad již bez nebezpečných chemikálií

Novinka - 7 července, 2005
Evropský parlament schválil trvalý zákaz použití nebezpečných druhů změkčovacích chemikálií, tzv. ftalátů, při výrobě hraček. Greenpeace na jejich nebezpečí poukazovalo již mnoho let.
Evropský parlament schválil trvalý zákaz použití tří nebezpečných druhů změkčovacích chemikálií, takzvaných ftalátů, při výrobě hraček. Další tři méně toxické druhy se nebudou smět objevit v hračkách a jiných předmětech, které by si děti mohly strkat do pusy. V úterý 5. července o tom informovala Česká tisková kancelář a další média.

Tato dobrá zpráva přichází pouze několik dní poté, co Greenpeace ČR zveřejnilo výsledky rozborů prachu odebraného v mateřských školkách, jež potvrdily vysoké koncentrace ftalátů a dalších zdraví škodlivých chemikálií, a vyzvalo politiky, aby se zasadili o lepší regulaci nebezpečných chemikálií ve výrobě spotřebního zboží.

Greenpeace vedlo kampaň za zákaz hraček z PVC mnoho let a také díky tomuto úsilí přijala Evropská komise v prosinci 1999 tzv. naléhavý zákaz prodeje hraček z měkčeného PVC pro děti do tří let. Tento zákaz byl nyní Evropským parlamentem potvrzen jako trvalý. V České republice jsme dosáhli alespoň částečného úspěchu v roce 2000, kdy na základě našeho tlaku stáhli někteří významní prodejci tyto hračky z prodeje.

Rozhodnutím Evropského parlamentu by mohl být ukončen osmiletý souboj mezi institucemi EU a členskými státy, při kterém byly v sázce na jedné straně zdraví dětí, na druhé zájmy výrobců a dovozců hraček. Usnesení EP podléhá ještě formálnímu posvěcení Radou EU.

Ftaláty DEHP, DBP a BBP budou zakázány ve všech hračkách a předmětech určených pro děti. Tři další - DINP, DIDP a DNOP - se nebudou smět používat pro změkčování předmětů určených malým dětem, které mají ve zvyku strkat hračky do úst.

EK nechala v posledních pěti letech provést řadu testů, které podle ní prokázaly, že cucání některých hraček obsahujících ftaláty může u malých dětí vést k poškození jater, ledvin a pohlavních orgánů. Greenpeace na tato rizika upozorňovalo již dlouho před tím.

Doufáme, že se jedná o první krok směrem k přijetí nové chemické politiky (tzv. REACH) zaručující efektivní systém regulace chemických látek, který by zajistil dostatečné množství informací o vyráběných chemikáliích a zlepšil ochranu životního prostředí i zdraví lidí před nebezpečnými chemikáliemi. V Evropské unii se dnes obchoduje s desetitisíci chemickými látkami, avšak jen u hrstky z nich bylo dokončeno testování vlivů na zdraví a životní prostředí. Chemický průmysl vyrábí a používá milióny tun chemikálií, u nichž nejsou dostupné informace o ohrožení zdraví lidí a životního prostředí. V minulosti již Greenpeace laboratorními testy prokázalo nebezpečné chemikálie v dešťové vodě, ve vysokohorských jezerech, na dnech moří i v polárních oblastech vzdálených lidské civilizaci.

Tags