Dementi k nepravdivým výrokům médií o kaprech

Novinka - 12 prosince, 2005
Někteří novináři dezinterpretovali výsledky studie o toxických látikách v mase kaprů a vložili Greenpeace do úst prohlášení, která se nezakládají na pravdě. Proto žádáme o jejich opravu.

S blížícími se Vánocemi se mnozí novináři vracejí k výsledkům studie o obsahu toxických látek (ftalátů) v mase českých kaprů, kterou Greenpeace představilo na tiskové konferenci dne 24. listopadu.[1]Někteří novináři dezinterpretovali výsledky studie a vložili Greenpeace do úst prohlášení, která  se nezakládají na pravdě. [2] Proto žádáme o jejich opravu.

Greenpeace nesouhlasí s takovými interpretacemi své zprávy některými novináři z těchto důvodů:

- Greenpeace nikdy neprohlásilo, že jíst vánočního kapra je nebezpečné a nikdy od jeho nákupu neodrazovalo a odrazovat nehodlá.
- Greenpeace od samého počátku zdůrazňovalo, že smyslem studie je „pouze“ poukázat na to, kam až se v prostředí syntetické chemické látky rozšířily a předložit tuto závažnou situaci k pozornosti politiků, kteří mají rozhodovat o nové evropské chemické politice REACH.
- Greenpeace nikdy netvrdilo, že dotčené chemické látky (ftaláty) se dostaly do masa kaprů splavováním chemických látek z polí.

Dodatkem znovu upozorňujeme na důležitou skutečnost:

Ftaláty se dostávají do těla průběžně a jsou nebezpečné pro své dlouhodobé účinky a nikoli z hlediska okamžité otravy organismu. Ftaláty napodobují vlastnosti zvířecích a lidských hormonů a z tohoto pohledu je potenciálně nebezpečný každý další, byť nepatrný příjem ftalátů lidským tělem.

Další informace:

Martin Kloubek, asistent toxické kampaně Greenpeace ČR, tel. 224 319 667, GSM: 774 292 474, e-mail:

Vladimíra Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 603 443 140, e-mail:

Poznámky pro editory:

[1]Text celé tiskové zprávy o kaprech najdete na: 

http://www.greenpeace.cz/media/zpravy.shtml?x=901199

[2]Úplný text studie o kaprech najdete na :

http://www.toxickydomov.cz/novinky.html

Tags