Česká republika opět zaspala!

Novinka - 24 ledna, 2006
Rumunsko učinilo významný krok k udržitelnému hospodaření ve svých lesích. Jeden milion hektarů lesů získalo mezinárodní certifikát FSC.
V České republice se před Vánocemi řešil spor mezi státním podnikem Lesy ČR a soukromými firmami. Ty obviňují státní podnik, že nové tendry neproběhly podle zákona o zadávání veřejných zakázek. Probíhala také diskuse o tom, zda je stát lepší hospodář než soukromá firma - aniž přinesla nějaký výsledek. Na lesy se v těchto lesnických půtkách jaksi opět zapomnělo – hlavně na to, že máme-li z nich mít ekonomický či relaxačně – rekreační užitek, musíme s nimi rozumně hospodařit.

Jedním ze způsobů, jak zaručit trvale udržitelné hospodaření v lesích, je certifikace FSC.  Vyvinula ji mezinárodní nevládní organizace Forest Stewardship Council. Její velmi přísné standardy zaručují, že dřevo z takto certifikovaných lesů je obhospodařováno rozumným, trvale udržitelným způsobem. Provádí se zde jen výběrná, nikoliv holosečná těžba. V lesích se ponechává odumřelé dřevo, které je důležité pro udržení správného poměru živin i vývoj semenáčků. Certifikace zaručuje, že dřevo nepochází z ilegální těžby – u nás je takového dřeva kolem 1%.

V České republice je bohužel objem lesů certifikovaných organizací FSC na rozdíl od okolních zemí zoufale malý. Činí 25 056 ha, tj. jen 1% rozlohy českých lesů. I Rumunsko, které nedávno učinilo významný krok k udržitelnému hospodaření ve svých lesích, je v současné chvíli již daleko před námi. Celkem jeden milion hektarů státních lesů z osmi krajů získalo koncem loňského roku mezinárodní certifikát FSC, zavazující stát prodávat pouze dřevo z legální těžby, nepřetěžovat své lesy pouze hospodářskými funkcemi a plnit několik desítek dalších striktních ekologických a sociálních požadavků.

Státní lesní správa Rumunska spojuje certifikační proces s poptávkou zahraničních trhů po certifikovaném dřevu a se snahou rumunských zpracovatelů vyrábět a propagovat výrobky z certifikovaného dřeva. Mnoho dalších oblastí se chce připojit hned po vyřízení posledních restitucí lesů. Certifikace v Rumunsku proběhla za podpory společnosti IKEA a Dunajsko- karpatského programu Světového fondu na ochranu přírody (WWF).

V České republice se touto problematikou zabývá Pracovní skupina  pro certifikaci lesů FSC v ČR se sídlem v Brně.

Greenpeace v minulých letech stála u zrodu mezinárodní nevládní organizace Forest Stewardship Council. Hlavním důvodem vzniku je snaha propagovat udržitelné hospodaření v lesích. Greenpeace Česká republika je od loňského roku členem pracovní skupiny pro certifikaci lesů FSC ČR, kde zasedá v ekologické sekci. Greenpeace podporuje FSC jakožto jediný certifikační systém, který je schopen zaručit, že lesy takto označené jsou obhospodařovány skutečně trvale udržitelným způsobem, který zajistí jejich biologické, sociální i hospodářské  funkce.

Karel Stejskal, konzultant projektu Pralesy Greenpeace ČR, s  použitím článku  Ivany Nachtmanové / Ekolist.

Tags