Evropští ministři pro odstranění škodlivých ftalátů z výrobků pro děti

Novinka - 29 září, 2004
Ministři obchodu a průmyslu členských zemí EU se rozhodli podpořit zákaz použití několika škodlivých ftalátů ve výrobcích určených dětem. Děti by tak mohly být už konečně chráněny před ftaláty, které mohou způsobit rakovinu, poškození ledvin a narušit funkci hormonálního systému.
Po pětiletém váhání, nesčetných studiích, zdlouhavých úhybných manévrech chemických firem a po několika dočasných zákazech se přiblížil konec nebezpečných ftalátů v PVC hračkách a jiných výrobcích určených dětem. Ministři obchodu a průmyslu členských zemí EU se při hlasování v Radě pro konkurenceschopnost rozhodli podpořit zákaz použití několika škodlivých ftalátů ve výrobcích určených dětem. Děti by tak mohly být už konečně chráněny před ftaláty, které mohou způsobit rakovinu, poškození ledvin a narušit funkci hormonálního systému.

Ftaláty jsou zejména používány jako změkčovadla v předmětech z PVC, jako jsou hračky, a z těchto výrobků se mohou vylučovat. Nový výzkum ukázal, že u dětí vystavených těmto nejnebezpečnějšímu z ftalátů DEHP hrozí i zvýšené riziko výskytu astmatu a alergií. Zákaz jejich použití byl dlouho odkládán kvůli diskuzím o „přijatelném dávce“, které děti mohou být vystaveny.

Greenpeace toto rozhodnutí přivítalo a současně vyzvalo Evropský parlament, aby při svém hlasování zákaz podpořil. Rozhodnutí Rady přichází sice opožděně, ale je správným krokem směrem k nahrazování nebezpečných chemikálií bezpečnějšími alternativami. Tzv. princip substituce by se podle Greenpeace měl stát základní součástí navržené reformy chemické legislativy EU (REACH).

Do povědomí širší veřejnosti se ftaláty dostaly v roce 1997 díky mezinárodní kampani Greenpeace proti hračkám z PVC, které až z 50% tvoří právě ftaláty. Nejrychleji tehdy na kampaň zareagoval dánský obchodní řetězec supermarketů Foetex, který už 18. dubna 1997 oznámil, že stahuje ze svých prodejen všechny hračky z měkčeného PVC. Postupně se přidali výrobci proslulých světových značek jako LEGO, Chicco či Hasbro a v prosinci 1999 přijala EU naléhavý zákaz šesti ftalátů v hračkách pro děti mladší 3 let.

V ČR se ale PVC hračky prodávaly i nadále, neboť hlavní hygienik požadavek na jejich zákaz odmítl. Před vánoci 2000 přiměla kampaň Greenpeace k rozumu alespoň některé české obchodníky, když TESCO, Kotva a další stáhli nebezpečné hračky z prodeje. Ministerstvo zdravotnictví následně v únoru 2001 vydalo vyhlášku, kterou zakázalo alespoň kousátka a další dětské výrobky, které jsou „určeny pro vkládání do úst“. Jiné PVC hračky s ftaláty mohou bohužel obchodníci stále legálně prodávat, pokud je označí jako nevhodné pro děti do 3 let nebo opatří nápisem: „Varování - nevkládat do úst na delší dobu, mohou se uvolňovat ftaláty nebezpečné pro zdraví dítěte“.