Evropský týden mobility začíná již zítra

Novinka - 15 září, 2008
V úterý 16. září začne v českých a moravských městech již sedmý ročník Evropského týdne mobility, během kterého se v celé Evropě lidé účastní akcí, které organizuje jejich město, obec či oni sami. Vyvrcholením celého Týdne mobility je Evropský den bez aut 22. září – zábava, soutěže, pohoda na ulici bez aut. Jeho letošním heslem je „Čistý vzduch všem“, téma, které se týká obyvatel většiny měst. 
U nás se do kampaně zapojí 87 měst, tím se v Evropě řadíme na 4. místo co do počtu zúčastněných měst, přičemž v 15 z nich bude jeden den MHD zdarma.

Traffic jam in Munich. C02 pollution in the city caused by cars and trucks.

Na stránkách Mobility week se zatím přihlásilo 36 zemí a dochází zde k zajímavému posunu – kampaň se stává celosvětovou, protože se do ní zapojuje stále více států z jiných kontinentů (doposud je přihlášeno 28 zemí z Evropy a osm z jiných kontinentů – Brazílie, Kanada, Kolumbie, Ekvádor, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan a Thajsko). Celkem se zatím do kampaně přihlásilo 1580 měst.V Havířově se např. v úterý mohou lidé vydat na „Spanilou jízdu“ v maskách na jakémkoliv dopravním prostředku. V Hroznové Lhotě vyhlásí literární soutěž o báseň na téma „Čistý vzduch všem“. V Kralupech nad Vltavou čeká děti ekologická výchova zábavnou formou, pak mohou malovat na chodník a soutěžit v jízdě na koloběžkách, na kolech nebo kolečkových bruslích. V Praze zájemci pojedou vlakem nově otevřenými tunely Nového spojení a od úterý do pátku se lidé mohou vypravit do práce na kole z Radotína, Zbraslavi, Hájů a Sedlce. Cílem akce je upozornit Pražany na již existující cyklostezky, které umožňují pohodlné každodenní dojíždění do práce na kole. V Praze se také koná celotýdenní série aktivit pod heslem Zažít město jinak, kterou pořádá platforma Auto*Mat, Den bez aut tu vyvrcholí již tradiční cyklojízdou, na které se loni sešlo bezmála 1300 cyklistů. V Ústí nad Labem zahájí Evropský týden mobility Jízdou labskou soutěskou, na kole či na in-line bruslích.

Cyklojízdy jsou spanilé barvité jízdy cyklistů, koloběžkářů, bruslařů a dalších bezmotorových prostředků městem, které vyvolávají v ulicích vlnu pozornosti. Pražské cyklojízdy jsou především:

  • Oslavou svobodného pohybu po městě, festivalem, setkáním, příležitostí zažít pražské ulice na chvíli jinak.
  • Podnětem k širší diskusi o cyklistice jako o zdravém a ohleduplném způsobu dopravy po městě.
  • Jasnou podporou a silným argumentem pro ty, kdo za městskou cyklistiku lobbují na magistrátu a dalších úřadech.

Cyklojízdy se pohybují pomalým tempem po nenáročné trase, aby se mohly zúčastnit i děti a fyzicky méně zdatní lidé. Jsou bezpečné - cyklojízda vytváří bublinu, která chrání své účastníky před automobily.

Pojeďte s námi

Na webových stránkách MŽP najdete programy jednotlivých měst podle krajů, podle dnů i podle abecedy. Pro bližší informaci z měst se můžete obrátit přímo na místní koordinátory kampaně.