"Pivovarská" dodávka zablokovala jaderný transport na 12 hodin

92 hodinový protest proti jadernému transportu má jasné poselství: jádro je slepá ulička

Novinka - 10 listopadu, 2010
Vrata za meziskladem vyhořelého paliva v německém Gorlebenu se uzavřela, ale jedno je naprosto jisté: odpor proti jaderné energetice v Německu je značný. Ještě nikdy netrval transport kontejnerů CASTOR s vyhořelým jaderným palivem tak dlouho, ještě nikdy nebyl nesouhlas odpůrců jádra z celého Německa tak silný, rozhodný a masivní jako letos. Protestů se zúčastnilo přes 35.000 lidí. Transport trval přes 92 hodin – o celý den déle, než bylo plánováno. Na 12 hodin jej zastavila i akce Greenpeace.

Pivovarská dovávka? Nikoli. V nitru se ukrývá pět aktivistů Greenpeace, kterým se podaří zablokovat transport vyhořelého jaderného paliva do meziskladu v německém Gorlebenu na celých 12 hodin.

 

Konvoj byl opakovaně zastaven, naposledy na překladovém nádraží v Dannenbergu. Na silnici stála dodávka, která se vypadala jako auto pivovaru Hütt. Jaké však bylo překvapení policistů, když místo dodávky plné lahvového piva našli uvnitř aktivisty Greenpeace upevněné k betonovému bloku, který z vnitřku auta spustili na vozovku a ukotvili jej do asfaltu. Dva z nich měli ruku a obě nohy přímo v betonu, tři ostatní byli pevně připevněni ke svým kolegům i k autu. Nejdůležitější příjezdová cesta do Gorlebenu tak byla neprodyšně uzavřena a policie tomu jen bezradně přihlížela. 

Přes tři hodiny trvalo policistům, než vůbec pochopili princip, jak jsou aktivisté k betonu i k autu připevněni. Uvnitř nákladového prostoru byla umístěna kamera, která přenášela veškeré dění uvnitř dodávky na monitor venku. Novináři a fotografové mohli v přímém přenosu přihlížet, ostatní zvědavci však byli zahnáni do okolních polí. Možnost, že by CASTOR dodávku objel, policie po několika měřeních vzdala. Také nápad auto i s osobami, které byly propojeny v betonovém bloku, odsunout na stranu jeřábem, byl zavržen. Ve tři hodiny ráno začala policie konečně betonový blok náročně rozřezávat.

Mezitím dochází k potyčce mezi policí a tiskem. Atmosféra je napjatá, avšak pokojná. Teprve v šest hodin ráno se podařilo dostat prvního aktivistu z betonového bloku, druhý následoval v sedm. Poté následovalo náročné odklizení dodávky, kterou nebylo možné hnout. Teprve v osm hodin bylo auto odtaženo ze silnice.

Podívejte se na video:

 

Greenpeace Německo se touto nenásilnou přímou akcí přidalo k tisícovkám protijaderných demonstrací, které probíhaly po celý víkend. Výsledkem tohoto kombinovaného snažení všech zúčastněných byla skutečnost, že se transport podařilo zablokovat při každé příležitosti a pozdržet jej celkem o celý den. Tyto masivní protesty jasně nasvědčují, že lidé mají jaderné politiky Angely Merkelové a postoje spolkové vlády k jádru dost.

Důležité je poznamenat, že rozhodnutí z roku 2001 o odstavení jaderné energetiky do konce roku 2023 bylo kompromisem, o němž panovala v německé společnosti všeobecná shoda. Současná vláda však tento konsensus smetla ze stolu kvůli mimořádným ziskům pro velké firmy a jaderný průmysl – a nyní čelí výsledku svého krátkozrakého politického rozhodnutí. 

Masivní protesty proti transportu vyhořelého jaderného paliva především ukázaly jednu podstatnou věc: To, co dokázalo 35.000 lidí ve čtyřech dnech, je významným důkazem toho, že občanská neposlušnost může fungovat.