Greenpeace představilo deset zelených bodů pro maďarské předsednictví EU

Novinka - 4 ledna, 2011
Budapešť/Praha, 4. ledna 2011 – 27 dobrovolníků Greenpeace reprezentujících členské země Evropské unie přivítalo v kostýmu obrovských očí a s nápisem “Evropa se dívá, Maďarsko!” zaměstnance ministerstva zahraničních věcí v Budapešti. Zároveň prezentovali deset zelených požadavků pro maďarské předsednictví EU, které právě začíná.

Cílem akce bylo Maďarsku připomenout, že pozornost Evropanů se nyní zaměřuje právě na tuto novou předsednickou zemi. Enikő Győri, maďarská ministryně pro evropské záležitosti, přivítala Greenpeace před budovou ministerstva a převzala si zelené požadavky pro maďarské předsednictví.

„Nejdůležitějším úkolem Maďarska během jeho předsednictví je zajistit, že EU se dohodne na redukci emisí skleníkových plynů o 30 % do roku 2020. Maďarsko také může dosáhnout velkého úspěchu při posilování systému povolování geneticky modifikovaných organismů nebo omezení nepřímých dopadů biopaliv a také připravit cestu pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie,“ prohlásila Márta Vetier, politická poradkyně Greenpeace EU, a dodala: „Evropa bude Maďarsko pečlivě sledovat. Vláda se musí chopit této příležitosti nasměrovat svět na udržitelnou cestu. Greenpeace nabízí svou pomoc při dosahování zelených cílů pro maďarské předsednictví.“

Greenpeace otevřelo svou bruselskou pobočku, která se věnuje monitorování a ovlivňování ekologické politiky Evropské unie již v roce 1988. Maďarské předsednictví je 45 předsednictvím, které Greenpeace sleduje.