Greenpeace pomáhá Lékařům bez hranic pomáhat

Novinka - 10 ledna, 2005
Humanitární organizace Lékaři bez hranic a Greenpeace spojily své síly, aby mohly poskytnout nejnutnější lékařskou pomoc lidem postiženým zemětřesením v Indonésii. Greenpeace vyslalo svoji vlajkou loď “Rainbow Warrior” do nejhůře zasažené oblasti v Acehu na severní Sumatře.

Humanitární organizace Lékaři bez hranice (MSF - Médecins Sans Frontières) a ekologické hnutí Greenpeace spojily své síly, aby mohly poskytnout nejnutnější lékařskou pomoc lidem postiženým zemětřesením v Indonésii. Greenpeace vyslalo svoji vlajkou loď “Rainbow Warrior” do nejhůře zasažené oblasti v Acehu na severní Sumatře. Na palubě lodi jsou kromě devatenáctičlenné posádky zdravotníci MSF. Loď veze také zásoby zdravotnického materiálu, potraviny a další humanitární pomoc.

Severozápadní pobřeží Sumatry je jednou z oblastí nejhůře zasažených ničivým zemětřesením, ale dosud bylo pro humanitární organizace velice obtížné se do tohoto regionu dostat. Cílem společné snahy MSF a Greenpeace je dopravit lékaře a zdravotnický materiál do odlehlých oblastí, kam zatím ještě žádná pomoc nedorazila. Loď popluje podél západního pobřeží a bude distribuovat balíčky se zdravotními potřebami a potravinami, igelitové fólie a mosketiéry. Ve městě Meulaboh by pak měla být vytvořena základna pro další pomoc. Velké zásoby paliva, které Rainbow Warrior umožní při práci lékařů z MSF v regionu využívat helikoptéry.

Logistický plán pomoci vypracovaný MSF a Greenpeace počítá s nasazením několika helikoptér, terénních vozů a dalších dopravních prostředků. Čtyřicetičlenný tým MSF, jenž ve městě Banda Aceh působí od již od 28. prosince, je zatím ve své činnosti omezen právě obtížnou dopravní situací

Město Banda Aceh je ze 60 procent zcela zničeno a trpí nedostatkem potravin a pitné vody. Na ulicích stále ještě leží mrtvá těla. Ve městě také nejsou žádné pohonné hmoty. Situace na severozápadním pobřeží je však ještě horší a lidé jsou tam naprosto odříznuti. Většina letišť v oblasti je zničena, a není ani možné využít je pro tankování paliva. Loď Greenpeace by proto pro činnost MSF v oblasti měla mít zásadní význam.

Greenpeace se stejně jako stovky jiných organizací i jednotlivců snaží konkrétně a aktivně pomoci obětem ničivého zemětřesení a vln tsunami. Využívá k tomu zdroje, které již má k dispozici a které pro tyto účely přednostně uvolnilo. V žádném případě nebude žádat o příspěvky na tuto pomoc. Pokud chtějí naši příznivci materiální pomoc poslat, mohou tak učinit prostřednictvím humanitárních organizací, jako jsou Lékaři bez hranic, Červený kříž a mnoho dalších.

Podle posledních zpráv začal operační tým MSF pracovat v nemocnici města Sigli. To je hlavní město oblasti Pidie na východním pobřeží Acehu, který byl těžce zasažen přívalovou vlnou tsunami. Nemocnice s 35 lůžky zůstala otevřená díky pomoci indonéských dobrovolníků (mnoho zaměstnanců nemocnice zahynulo při úderu tsunami) a nyní zajišťuje nezbytné lékařské ošetření a operace.

Lékaři bez hranic také zahájili provoz mobilní kliniky v Kembang Tanjung pro tamější obyvatele, kteří kvůli tsunami přišli o svá obydlí. Zhruba 47 tisíc uprchlíků nyní žije v 60 táborech.

Aktuální zápisy z lodního deníku Rainbow Warrior jsou k dispozici v angličtině na následujícím weblogu:

Tags