Greenpeace proti velrybářům ve vodách Antarktidy

Novinka - 22 prosince, 2005
Greenpeace se ve vodách kolem Antarktidy střetla s japonskými velrybáři, kteří zde loví velryby. Tzv. "vědecký" lov velryb, je jen skrytá forma komerčního lovu.
Organizace Greenpeace se 21. prosince 2005 v mezinárodních vodách kolem Antarktidy střetla s japonskými velrybáři, kteří zde provádějí lov velryb pod rouškou vědeckého výzkumu.

Japonsko v polovině letošního roku ohlásilo, že hodlá více než zdvojnásobit počet velryb, které každoročně loví v těchto vodách. Kromě 935 plejtváků malých hodlá ulovit i deset značně ohrožených plejtváků myšok.

Takzvaný "vědecký" lov velryb, který každoročně provádějí Japonci, je jen skrytá forma komerčního lovu. Maso z takto ulovených velryb se na japonském trhu loni prodalo za více než 50 milionů USD.

Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb.

Letošní expedice Greenpeace na ochranu velryb je součástí dosud největšího a nejambicióznějšího projektu této organizace na ochranu oceánů. Loď Esperanza v příštích dvanácti měsících obepluje celý svět, přičemž bude informovat o nejrůznějších hrozbách, kterým dnes musí čelit oceánský ekosystém.