Greenpeace po pěti dnech ukončilo protesty u ropné plošiny Gazpromu, nyní popluje k okraji arktického ledu

Novinka - 28 srpna, 2012
Aktivisté Greenpeace dnes po pěti dnech ukončili protesty proti ropné plošině Prirazlomnaja ruské splolečnosti Gazprom, která plánuje zahájit komerční těžbu ropy. Loď Arctic Sunrise nyní s týmem vědců popluje k okraji arktického ledu. Vědci z amerického národního centra pro údaje o sněhu a ledu (NSID) včera oznámili, že objem arktického mořského ledu dosáhl nejnižší zaznamenané hodnoty vůbec.

Aktivisté strávili dnešní noc v nafukovacích člunech na hladině mezi ropnou plošinou Prirazlomnaja a lodí Anna Achmatova, která slouží jako hotel pro dělníky Gazpromu a dopravuje je do práce na plošině. V 5:00 středoevropského času se 10 aktivistů z osmi zemí pokusilo loď zastavit a zabránit jí v přistání u plošiny.

Dva aktivisté z Finska a Německa připoutali svůj člun k uvazovacím lanům mezi lodí a plošinou. Kapitán lodi však přes jejich přítomnost pokračoval v přistávacím manévru, loď vytáhla člun Greenpeace do vzduchu, a vyklopila tak aktivisty do ledové vody.

Greenpeace zahájilo akce v Pečorském moři v pátek brzy ráno, kdy se šest aktivistů, včetně ředitele Greenpeace Interantional Kumiho Naidoo, vyšplhalo na ropnou plošinu a na 15 hodin ji obsadili. Další akce, která začala v pondělí ve 3:00 středoevropského času, zabránila dělníkům Gazpromu ve vstupu na plošinu a v pokračování přípravy plošiny Prirazlomnaja, která má brzy zahájit těžbu ropy v ruské Arktidě.

 

Gazprom a Shell jsou první velké mezinárodní ropné koncerny, které se zaměřují na těžbu v Arktidě. Pokud jejich vrty narazí na ropu, rozpoutá se arktická ropná horečka, kterou již nikdo nezastaví. Další firmy obrátí svou pozornost na sever a zahájí miliardové investice do arktických ropných vrtů. Podle odborníků se v Arktidě nachází asi 90 miliard barelů ropy. Aby byla pokryta současná celosvětová poptávka po ropě, stačilo by toto množství na pouhé tři roky.

„Naše kampaň proti Gazpromu, Shellu a všem dalším ropným společnostem bude pokračovat. Budeme vystupovat proti nezodpovědným plánům na těžbu ropy v Arktidě a motivovat další lidi, aby se přidali k téměř dvěma milionům lidí, kteří již přidali svůj hlas k požadavku vyhlásit v Arktidě světovou rezervaci,“ vzkázal výkonný ředitel Greenpeace International Kumi Naidoo z paluby lodi Arctic Sunrise.

Ropná plošina Gazpromu ohrožuje nejen křehký arktický ekosystém, ale je také symbolem pokračující industrializace Arktidy. Gazprom připravuje její zprovoznění, aby mohla těžit ještě víc fosilních paliv, která oteplují globální klima. Podle vědců z amerického národního centra pro údaje o sněhu a ledu (NSID) přitom objem arktického mořského ledu v těchto dnech dosáhl svého minima.

Ledoborec Greenpeace Arctic Sunrise se proto nyní poplaví spolu s týmem vědců až na samý okraj arktického ledu poblíž Špicberk, aby přinesl svědectví o mizejícím polárním světě. 

Přidejte se k ochraně Arktidy i Vy! www.savethearctic.org