Greenpeace zveřejnilo seznam pěstitelů geneticky modifikované kukuřice v ČR

Novinka - 29 července, 2009
Ekologická organizace Greenpeace dnes zveřejnila seznam letošních pěstitelů geneticky modifikované Bt kukuřice MON 810 včetně údajů o rozloze ploch, na kterých se tato u nás jediná komerčně pěstovaná GM plodina pěstuje již pátým rokem. Veřejnost má tak možnost se dozvědět, kde přesně se u nás tato kontroverzní plodina pěstuje.

Zájem o geneticky modifikovanou kukurici klesá

Z údajů poskytnutých Ministerstvem životního prostředí ČR vyplývá, že letos je transgenní Bt kukuřicí MON 810 celkem v České republice ke komerčním účelům či pokusně oseto (včetně obsevu) 5 745 ha (údaj z 21. 7. 2009) místo loňských 8 380 ha. Zatímco vloni zaselo tuto GM plodinu 171 zemědělských subjektů, letos už to bylo pouhých 100 subjektů. Celkem se jedná přibližně o 2% z celkové rozlohy 271 273 ha kukuřice pěstované u nás na zeleno, siláž a zrno.

Zveřejněním seznamu Greenpeace již počtvrté supluje povinnost státu zveřejnit informace o místě pěstování GMO pro potřeby občanů na základě Evropské směrnice 2001/18/EC, čl.31 (b) o půdním registru. Tato směrnice nebyla dodnes do naší legislativy plně implementována, a tak jsou tyto zásadní informace pro mnohé občany stále ještě nedostupné.

Navzdory obrovské propagaci ze strany jak firmy Monsanto, tak i pracovníků Ministerstva zemědělství ČR i Agrární komory a skupiny vědců z Biologického ústavu AV a organizace Biotrin, kteří v červnu publikovali dokonce jakousi výzvu Evropské komisi, aby výrazně rozvolnila pravidla pěstování GM plodin v Evropské unii se naprostá většina zemědělců v ČR staví vůči pěstování Bt kukuřice naprosto odmítavě. Významně se naopak přiklání k ekologickému hospodaření, neboť po produktech s certifikovanou značkou „bio“, které garantují nepřítomnost GMO je na trhu obrovská, i navzdory finanční a ekonomické krizi stále strmě rostoucí poptávka. A to navzdory proklamacím biotechnologických koncernů, které se stále snaží přesvědčit pěstitele, že se jim sázka na GMO vyplatí. Zemědělci letos svým výrazným odklonem od pěstování této GM kukuřice dali všem jasnou odpověď. K poklesu pěstebních ploch došlo i na Slovensku, k zákazu komerčního pěstování této v EU jediné povolené GM plodiny přistoupilo již šest členských států, kromě např. Maďarska, Řecka a Francie i sousední Rakousko a nedávno i Německo. 

Tisková zpráva: Greenpeace zveřejnilo seznam pěstitelů geneticky modifikované kukuřice v ČR