Namísto konkrétního plánu na záchranu velryb podpora jejich dalšího zabíjení

Mezinárodní velrybářská komise (IWC) přednesla návrh na podporu skomírajícímu velrybářského průmyslu

Novinka - 23 dubna, 2010
Mezinárodní velrybářská komise, jejímž cílem má být kontrola světové populace velkých kytovců, přišla s návrhem „Zlepšení ochrany velryb“, a to v předstihu před výročním zasedání konajícím se v červnu v Maroku. Několik zemí včetně Spojených států, které jsou obvykle proti velrybářství, navrhlo kompromis, který usiluje o redukci celkového počtu zabitých velryb, avšak v podstatě usnadní jejich komerční lov. Poprvé po 24 letech by tak bylo legalizováno komerční velrybářství v mezinárodních vodách.

Legalizuje Mezinárodní velrybářská komise (IWC) komerční lov velryb?

Na základě tohoto návrhu se však zdá, že ustoupit budou muset velryby, a nikoli velrybáři. Jedná se o rozvláčný dokument, který má být pro IWC vodítkem přes desetileté období a přivést organizaci ke zhodnocení jejího ochranářského úsilí. Zatímco jsme ujišťováni, že IWC dělá všechno pro zlepšení ochrany velryb, existuje mnohem jednodušší a okamžité řešení. Můžeme jednoduše skoncovat s komerčním velrybářstvím, vyplnit mezery v zákonech, které velrybáři využívají k zabíjení tisíců velryb pod zástěrkou vědeckého výzkumu, a zaměřit se na závažné hrozby, jimž velryby dnes čelí: globální změna klimatu, vedlejší úlovky při průmyslovém rybolovu (tzv. bycatch), znečištění, hluk atd.

Předložený návrh je na hony vzdálen tomu, jak by měla vypadat dobrá dohoda, a to jak pro velryby, tak pro budoucnost IWC. Mezinárodní velrybářská komise musí tento návrh odmítnout, ukončit komerční lov velryb a transformovat se do orgánu, který kytovce doopravdy chrání.

 

 

Podpořte japonské velrybí aktivisty

Přidejte se k výzvě japonské vládě! Dva japonští aktivisté Greenpeace jsou souzeni za to, že ve veřejném zájmu odhalili korupční jednání vládou financovaného velrybího průmyslu.