Jaderný průmysl je podle evropských poslanců na ústupu

Novinka - 9 prosince, 2004
Podle zprávy předložené frakcí Zelených a Evropské svobodné aliance v Evropském parlamentu je jaderný průmysl v celosvětovém měřítku na ústupu a počet jaderných reaktorů klesá.

Podle zprávy předložené frakcí Zelených a Evropské svobodné aliance (EFA) v Evropském parlamentu je jaderný průmysl v celosvětovém měřítku na ústupu a počet jaderných reaktorů klesá. V Evropě se počet jaderných elektráten za posledních 15 let snižoval tempem 1% ročně.

Zpráva "Stav světového jaderného průmyslu 2004", publikovaná 7. prosince v Bruselu, uvádí, že zatímco v roce 1989 fungovalo ve všech 25 zemích, které jsou dnes členy Evropské unie, 172 jaderných reaktorů, na začátku roku 2005 klesne jejich počet na 150. Uzavření litevského jaderného reaktoru Ignalina-1 na konci letošního roku tento trend jenom potvrzuje.

Jedná se o vývoj správným směrem, neboť je stále patrnější, že jaderná energie není ani čistá, ani levná. To zdůraznili také evropští poslanci Rebecca Harmsová a Claude Turmes, kteří zprávu předložili.

„Problém jaderného odpadu zůstává nevyřešen a jeho negativní dopady na životní prostředí a lidské zdraví jsou evidentní. Možné poruchy, havárie a teroristické útoky jsou Damoklovým mečem, jenž visí nad našimi hlavami. Jaderná energie je kromě toho i prokazatelně neekonomická,“ zdůraznila členka frakce Zelených v Evropském parlamentu Rebecca Harmsová.