Klimatičtí hrdinové z Greenpeace zůstávají uvězněni přes Vánoce a Nový rok

Novinka - 23 prosince, 2009
Čtyři aktivisté z organizace Greenpeace stráví Vánoce a Nový rok ve vězení v Kodani po té, co nejvyšší soud odmítl výzvu k jejich propuštění z dánské policejní vazby. Čtyři klimatičtí hrdinové z Holandska, Norska, Španělska a Švýcarska byly zatčeni během slavnostního banketu pořádaného královnou Margrette II pro světové lídry, kteří se sešli na Kodaňském klimatickém summitu.

Klimatičtí hrdinové

Greenpeace odsoudilo rozhodnutí nejvyššího soudu jako pokračování "klimatické nespravedlnosti" po selhání světových lídrů, kteří neučinili právně závaznou dohodu vedoucí ke snížení skleníkových plynů. Organizace vyzývá veřejnost, aby pomohla zvýšit tlak na propuštění čtyř aktivistů a  dalších klimatických demonstrantů, kteří jsou stále ve vazbě. Nehledě na dnešní rozhodnutí soudu, propuštění klimatických hrdinů Greenpeace zůstává v rozhodnutí šéfa dánské policie. 
"Klimatičtí hrdinové z Greenpeace byli ochotni riskovat svoji svobodu" řekla Mads Christensen, výkonná ředitelka, Greenpeace Nordic. "Neustále jsme ujišťovali dánské autority, že tak jako ostatní Greenpeace aktivisté, i tito čtyři jsou ochotni se vrátit do Dánska na soudní přelíčení, ale policie je hodlá držet ve vazbě až do 7. ledna 2010. Znemožnit jim strávit svátky s jejich rodinami a milovanými je efektivní potrestání bez rozsudku s patrnými znaky msty. Trest neodpovídá tomu, co provedli. Doufáme, že lidé z celého světa se připojí k výzvě za jejich propuštění a také udělají svoji vlastní, menší akci proti změnám klimatu" 
Hrající "hlavu státu", jeho "ženu" a s falešnými akreditacemi, prošli tři aktivisté minulý čtvrtek přes bezpečnostní kordón na slavnostní večeři Hlav států, v předvečer posledního dne Kodaňského klimatického summitu. Přinesli s sebou zprávu lídrům o nutnosti naléhavě jednat ve věci ochrany klimatu. "Hlava státu" a jeho "žena" rozložili bannery s výzvou "Politici mluví, lídři jednají". Čtvrtý aktivista byl uvězněn později.
Lídři chybovali, že nebrali na zřetel výzvu Greenpeace. Summit skončil neúspěchem, pouze tzv. "Kodaňskou dohodou", prázdným dokumentem bez právně závazné deklarace ke snížení skleníkových plynů. 
Aby se co nejrychleji ukončilo vyšetřování čtyř aktivistů, Greenpeace spolupracuje s dánskou policií a poskytuje všechny detaily průběhu akce. S ohledem na bezpečnost nebudeme zveřejňovat všechny detaily. 
Odrážejíc neúspěšný summit, Mads Chrisensen řekla, "V posledních více než 20 letech, naši lídři neudělali nic proto, aby zastavili klimatické změny. Kodaňský summit byl správný moment pro rozhodnou akci. Ale naši lídři zklamali. Nedokázali se dohodnout na právně závazné dohodě, která by ochránila Zemi před oteplováním o 2 stupně C v porovnání s předindustriální dobou. Kromě toho můžeme očekávat následky, které postihnou milióny lidí a dalších druhů. Toto selhání při ochraně klimatu není východiskem. Čtyři klimatičtí hrdinové jsou nám inspirací."

 

Témata