Na počest Kjótského protokolu přerušeny londýnské burzovní obchody

Novinka - 21 února, 2005
Aktivisté pobočky Greenpeace UK pronikli na přísně střeženou londýnskou burzu pro mezinárodní obchody s ropou a podařilo se jim přerušit její obchodování. V den vstupu Kjótského protokolu v platnost tak protestovali proti aktivitám průmyslu fosilních paliv, jenž má na svědomí podstatnou část emisí skleníkových plynů.

Aktivisté ekologické organizace Greenpeace pronikli na přísně střeženou londýnskou burzu pro mezinárodní obchody s ropou a podařilo se jim přerušit její obchodování. Mladí ochránci životního prostředí tak v den vstupu Kjótského protokolu v platnost protestovali proti aktivitám průmyslu fosilních paliv, jenž má na svědomí podstatnou část emisí skleníkových plynů.

„Účelem akce bylo vyslat ropnému průmyslu signál změny a dát mu najevo, že nyní po vstupu Kjótského protokolu v platnost již nebude moci vést své obchody jako obvykle“, prohlásil ředitel Greenpeace UK Stephen Tindale.

Ve středu 16. února 2005 vniklo přes třicet aktivistů Greenpeace do prostor londýnské burzy, na níž se stanoví cena 60% světových ropných obchodů, a na více než hodinu přerušili její obchodování. Byli vyzbrojeni houkačkami a píšťalkami, jimiž rozpoutali takovou vřavu, že nebylo možné pokračovat ve vyvolávání burzovních cen. Neočekávali však, že se jim na první pohled neškodní burziáni postaví na tak zuřivý odpor.

Burzovní makléři aktivisty hrubě napadli, zahnali je do kouta a tam je bili hlava nehlava vším, co jim přišlo pod ruku, a dokonce na ně ještě hodili těžkou kovovou kartotéku. Ostřílení ochránci životního prostředí, kteří se již v minulosti zúčastnili mnoha podobných akcí, byli z tak brutálně násilné reakce v naprostém šoku. Zaměstnanci burzy se chovali jako hospodští rváči, a aniž by se proti nim aktivisté dopustili jakéhokoliv fyzického násilí, jednoho z nich zranili natolik, že musel být převezen do nemocnice.

Aktivisty Greenpeace také velice překvapilo, jak nevybíravě sprostě jim tito takzvaně slušní pánové v bílých límečkách nadávali, a hlavně tím, že vůbec neměli zájem vyslechnout, co se jim mladí ochránci životního prostředí snažili sdělit. Protest nakonec ukončila policie, která většinu aktivistů zadržela pod záminkou narušování veřejného pořádku a odvezla je na místní policejní stanici.

Ochránci životního prostředí chtěli upozornit na skutečnost, že to byl právě ropný průmysl, který tak dlouho bránil vstupu Kjótského protokolu v platnost a tím i zahájení účinného boje proti klimatickým změnám ohrožujících celé lidstvo. Přitom tato dohoda dosáhne kolem roku 2010 snížení emisí skleníkových plynů o pouhých 5% ve srovnání s rokem 1990, zatímco skutečná potřeba omezení objemu těchto plynů bude mnohonásobně vyšší.

Večer téhož dne aktivisté britské odbočky Greenpeace podnikli další protestní akci, při níž narušili průběh slavnostní večeře v luxusním hotelu Park Lane, na niž byli pozváni ministři ze zemí Středního východu odpovědní za energetiku a představitelé nadnárodních ropných koncernů. Ropný průmysl tak dostal ke dni vstupu Kjótského protokolu v platnost pořádnou lekci o tom, že v budoucnosti se bude muset vyrovnávat s úplně novou realitou, která vůči němu nebude již zdaleka tak vstřícná jako dosud.

Zdá se však, že i tento nepříliš významný zásah do zisků ropného průmyslu je dostatečným důvodem pro ty, kteří v něm pracují, aby odhodili veškerou lidskost a přistoupili ke hrubému chování. Je na zváženou, co budou tito pánové dělat, až svět přistoupí k daleko závažnějším opatřením, které jejich obchody skutečně ohrozí.