Nokia opět vévodí žebříčku Průvodce zelené elektroniky

Novinka - 17 září, 2008
Minulé vydání Greenpeace Průvodce zelenější elektronikou bylo ve znamení zpřísněných chemických a odpadových kritérií a zavedení nových kritérií energetických. Výsledkem bylo snížení bodového zisku většiny hodnocených společností. Nicméně značky jako Nokia a Samsung, ale i další se s novými nároky velmi rychle vyrovnaly.

Nokia jde ostatním značkám příkladem.

Tyto značky výrazně pokročily k „ozelenění“ své produkce díky environmentální politice, které nereflektuje pouze nové energetické požadavky, ale i přísnější pravidla pro toxické látky a odpad.

Průvodce zelenější elektronikou je jedním ze způsobů, jak přimět elektronický průmysl, aby přijal odpovědnost za své výrobky během jejich celého životního cyklu – od výroby po likvidaci. Chceme, aby výrobci přispěli k řešení  problémů spojených s elektronickým odpadem a zapojili se i do boje proti klimatickým změnám.Poprvé byl Průvodce vydán v srpnu 2006, nyní vám přinášíme již deváté vydání. Průvodce hodnotí lídry na trhu mobilních telefonů, počítačů a herních konzolí dle jejich politiky a praktického přístupu k používání toxických látek, recyklaci a energetice.

Průvodce je klíčovou hybnou silou, která donutila mnohé výrobce k podstatným zlepšením environmentální politiky a stále vybízí k podstatným změnám v celém elektroprůmyslovém sektoru. Intel nedávno oznámil, že jejich nový procesor Xeon 5400 využívá tranzistory vyrobené z Hafnia a vyhnul se tak toxickým bromovaným zpomalovačům hoření (BFRs). Minulý týden jsme také byli svědky prohlášení firmy Apple, že nová řada iPodů bude bez BFRs, PVC a rtuti.

Vítězové versus poražení

Se ziskem sedmi bodů z deseti se Nokia po delší době opět vyšvihla na první příčku, a to především díky vylepšení systému zpětného odběru v Indii. Samsung, nejlepší firma v oblasti elektrické účinnosti výrobků, obsadil druhou příčku se ziskem 5.9 bodů. Fujitsu Siemens Computers (FSC) poskočilo na třetí místo s 5.5 body a konečně stanovilo termín, konec roku 2010, pro odstranění toxického PVC a BFRs ze svých produktů. Přestože Sony Ericsson a Sony, kteří se v minulém vydání těšily z prvních dvou příček, skončily tentokrát na čtvrté, respektive páté pozici, stále patří ke užší špičce. Oba získaly shodně 5.3 bodů.

Na opačném konci žebříčku se potácí Sharp – 3.1 bodu, Microsoft – 2.2 bodu a Nintendo s necelým jedním bodem (0.8).

Zelenější elektronika: Bez toxických látek

 

Chceme po výrobcích, aby odstranili ze svých výrobků toxické látky. Zatímco žádná společnost ještě neuvedla na trh výrobek kompletně zbavený nebezpečných bromovaných zpomalovačů hoření a PVC, některé společnosti již nabízí výrobky s omezeným obsahem těchto látek. Zde se vyjímá především Sony Ericsson, který od počátku roku již nepoužívá toxické látky - berylium, antimon a ftaláty. Všechny jeho nové modely jsou kompletně bez PVC. I Apple následuje ty nejlepší firmy jako Nokia a Sony Ericsson a již oznámil, že nová řada iPodu bude bez BFRs, PVC a rtuti.

Apple tak konečně naplňuje to, o čem již dlouho jen mluví. Zavázal se ke kompletnímu odstranění PVC a BFRs ze všech svých výrobků do konce roku 2008. Díky novému iPodu, který je zatím nejlevnější v historii, máme důkaz, že vysoce výkonný přístroj může být dostupný, oblíbený a dobře fungující i bez toxických látek. Odvrácenou tváří nového iPodu je baterie, po starém způsobu napevno vestavěná v přístroji. Vysoká cena její výměny způsobí, že zákaznicí si raději koupí celý nový přístroj.

Apple patří v oblasti používání toxických látek k těm nejlepším. Ale jen samotný iPod nestačil k celkovému navýšení skóre pro Apple. Aby se umístil lépe, musel by odstranit toxické látky z celého portfolia svých produktů a také vylepšit recyklační a klimatickou politiku.  Pobízíme Apple, aby zavedl bezplatný, globální systém recyklace jako například firma Dell.

Zelenější elektronika: Energeticky účinná

Od minulého vydání Průvodce jsou zavedena i kritéria, která hodnotí firmy podle jejich energetické politiky, včetně účinnosti výrobků či postoje k řešení klimatických změn. Výrobci informačních a komunikačních technologií jsou celosvětově odpovědni za 2% všech emisí oxidu uhličitého. Problémem je rapidní nárůst  v používání těchto výrobků, čímž roste i spotřeba energie. Proto je nezbytné, aby se elektronický průmysl ujal vedoucí role při designování co nejúspornějších spotřebičů. Krom energetické účinnosti výrobků hodnotíme i využívání obnovitelných zdrojů energie nebo závazky ke snížení emisí skleníkových plynů při výrobě.

Nejúspornější výrobky nabízejí firmy Apple, Nokia, Sony Ericsson a Samsung.  Příkladem zlepšené klimatické politiky je Toshiba.

Zelenější elektronika: Odpovědná recyklace

Chceme, abychom již nebyli svědky toho, jak malé děti z rozvojových zemí pracují na ohromných skládkách elektrošrotu, kde bez jakýchkoliv ochranných pomůcek nad plamenem „recyklují“ odpad, pocházející hlavně z Evropy a USA. Posledním místem, kde jsme objevili hory ilegálního elektroodpadu, způsobujícího toxické znečištění, je Ghana. Naše nedávné vyšetřování  skandálu v Ghaně odhalilo, že produkty světových výrobců elektroniky jsou zde likvidovány v téměř středověkých podmínkách  a dělníci jsou zde vystaveni vysokým koncentracím toxických látek.
 
V této oblasti vyčnívá mezi výrobci Philips, bohužel  jako firma s nejhorší odpadovou a recyklační politikou. Philips skončil v hodnocení dvanáctý se ziskem 4.3 bodu, započteny mu zůstaly i trestné body  za negativní lobování  pro Individuální odpovědnost výrobce v Evropské Unii.   


Přechod na zelenou elektroniku

Více společností již má vyšší známku než 5 bodů z 10. Výrobci zvyšují podíl recyklace svých výrobků, snižují dopad své výroby na změny klimatu, nepoužívají již tolik nebezpečné materiály. Patrně již brzy některý z výrobců dokončí náročnou cestu a dospěje do cíle našeho závodu o první skutečně zelený elektronický výrobek.

Průvodce zelenější elektronikou naleznete zde