Jaderné odzbrojení je o kousek blíže, ale stále v nedohlednu

Novinka - 8 dubna, 2010
Duben 8, 2010 - Praha – Dnešní podpis smlouvy START mezi Barackem Obamou a Dmitrijem Medveděvem je důležitý milník, díky kterému má dlouholetý sen o celkovém jaderném odzbrojení opět o něco konkrétnější obrysy. Smlouva přichází v klíčové době pro globální odzbrojovací snahy a může přispět k vyřešení problémů šíření jaderných zbraní a dalších bezpečnostních otázek. Je to však pouze první, do jisté míry symbolický krok, který musí následovat další a více razantní dohody.

Testy jaderných zbraní. Enewetak - 1952.

Nová smlouva START sice sníží počty jaderných hlavic o 74% oproti limitům smlouvy START z roku 1991, přesto dovoluje udržovat každé straně 1550 jaderných hlavic, což je kapacita schopná několikanásobně zničit lidskou civilizaci a rozhodně neznamená pro náš svět více bezpečí.

Navíc chování obou velmocí je stále v rozporu s jejich odzbrojovacími závazky stvrzenými smlouvou o Nešíření jaderných zbraní (NPT). V tomto ohledu je podpis nové smlouvy START spíše symbolickým aktem a pravděpodobně nijak výrazně neovlivní snahy o posílení režimu NPT, které je nevyhnutelné pro vyřešení aktuálních bezpečnostních hrozeb.

 „Vzájemná spolupráce a společný tlak na země, které vlastní nebo mohou v dohledné době vlastnit jaderné zbraně a stojí mimo smlouvu o Nešíření jaderných zbraní, je nevyhnutelným krokem pro splnění cíle, který Barack Obama vyhlásil loni v Praze- světa bez jaderných zbraní,“ vysvětluje Jan Freidinger z Greenpeace

Svět bez jaderných zbraní je cíl, který organizace Greenpeace prosazuje již od svého vzniku v roce 1971, kdy skupina aktivistů vyplula na staré rybářské lodi, aby zabránila jaderným testům americké armády u Amchitky na Aljašce.  Přestože byl tento čin mnohými označován za bláznivý a naivní a posádka byla zatčena americkou pobřežní stráží, svědectví, které aktivisté uveřejnili v amerických médiích, vyvolalo takovou nevoli k jaderným testům u veřejnosti, že o čtyři měsíce později byly zrušeny.

I v České republice jsme byli nedávno svědkem toho, že tlak veřejnosti a nevládních organizací včetně Greenpeace může přispět k naplnění cíle světa bez jaderných zbraní.  „Pokud by totiž český parlament ratifikoval smlouvu o americké radarové základně v Brdech před zvolením B. Obamy prezidentem, dnes bychom místo podpisu smlouvy o vzájemné odzbrojení mezi USA a Ruskem spíše přihlíželi, jak Rusko rozmisťuje své rakety v Kaliningradské oblasti a roztáčí se nové kolo závodů ve zbrojení,“ dodal Jan Freidinger, Greenpeace  ČR.

Svět čelí kromě jaderných zbraní i dalším hrozbám, které mohou vážně ohrozit život na Zemi. Tou nejvýraznější jsou klimatické změny a s nimi spojené hrozby, včetně bojů o zdroje surovin a pitné vody. Pro zabezpečení světového míru je nezbytné nejen eliminovat zbraně, které mohou náš svět zničit, ale odstranit i příčiny a důvody pro jejich použití.