Ochrana posledního oceánu

Novinka - 14 listopadu, 2012
Každoroční schůzka Komise pro zachování živých mořských zdrojů v Antarktidě (CCAMLR), která se letos odehrávala v Tasmánii, skončila. V delegaci Spojených států jsme měli svého zástupce – Johna Hocevara. Organizace na ochranu přírody a delegace Spojených států měly na této schůzce jeden velký společný cíl – vytvořit rozsáhlou mořskou rezervaci na ochranu Rossova moře, které vědci označili za nejméně dotčené mělké moře na světě.

Rossovo moře je domovem více tučňáků, než bylo v obou filmech Happy Feet dohromady, ale i milionů buřňáků, stovek tisíc tuleňů a také druhu kosatky, který nenajdete nikde jinde na světě. Rossovo moře zkrátka nepatří k průměrným pobřežním mořím. Vyskytují se zde také bambilióny krilu – dost na to, aby se z něj nakrmili všichni plejtváci malí, za kterými se na celou tu dlouhou cestu do Rossova moře vydávají japonské velrybářské flotily, aby je zabily.

Rossovo moře

Kromě japonských velrybářů působících v Rossově moři je jediným dalším intenzívním průmyslem rybolov ledovky antarktické, která se často prodává jako ledovka patagonská. V moři tu tedy plave tolik peněz, že zajistit ochranu pro Rossovo moře nebude snadný úkol. A to i přesto, že se zástupci Spojených států a Nového Zélandu minulý týden dohodli na společném návrhu na vytvoření největší světové mořské rezervace. Tento koncept však musí odsouhlasit také CCAMLR, která je tvořena zástupci 25 států. A souhlasit musí všichni do jednoho.

„Rozhodnutí jsou založena na konsensu, takže dokonce i jedna jediná země má tu moc bránit pokroku,” podotýká John.

A bohužel ne všichni sledují stejný cíl. I přes silnou podporu zástupců Spojených států a Austrálie si Komise bohužel nechala mezi prsty proklouznout šanci na splnění svého závazku – síť mořských rezervací v tomto roce již vytvořena zcela jistě nebude.

„Zejména Rusko a Čína se schovávají za procesní záležitosti a blokují tak i pouhou konstruktivní diskuzi na schůzce. Ukrajina, zdá se, zapomněla na ochranu přírody úplně a předstírá, že všem jde pouze o rybolov. A i když Korea a Japonsko byly poněkud méně obstrukční, čeká je ještě dlouhá cesta, než je budeme moci brát jako součást řešení, a ne problému,“ říká John.

Tuleň leopardí v Antarktickém oceánu

I přesto však ve tmě problikává světélko naděje. Komise se jako celek shodla na zvláštním zasedání v červenci příštího roku, na němž budou její členové pokračovat v jednání o návrhu na ochranu Rossova moře a východní Antarktidy.

John se proto připojuje s výzvou: „Získali jsme čas k přesvědčení oponentů mořských rezervací, že další zdržování není v ničím zájmu. Ale budeme potřebovat vaši pomoc, takže s námi zůstaňte! Teď se musíme připravovat na nadcházející měsíce.”