Petropolis – film o těžbě ropných písků z produkce Greenpeace na festivalu v Ostravě

Novinka - 21 září, 2010
Film Petropolis je unikátní dokument, jenž vznikl ve spolupráci Greenpeace Kanada s režisérem Peterem Mettlerem. Z ptačí perspektivy sleduje těžbu ropných písků v Albertě a přináší svědectví o zkáze nedotčené kanadské divočiny. Těžařské společnosti zde získávají ropu tím nejhorším možným způsobem.

Letecký pohled na těžbu v ropných píscích. Alberta. Kanada. (Fotografie Jiřího Řezáče.)

Ložisko ropných písků o rozloze Anglie se nachází pod panenskými boreálními lesy západní Kanady a jejich těžba představuje největší energeticko-průmyslový a investiční projekt planety.

Těžba ropných písků v povrchových dolech má ovšem nesmírně devastující účinky. Vytěžení a zpracování ropných písků způsobuje 3–5 krát vyšší emise skleníkových plynů, než je tomu u ropy těžené běžným způsobem. Bude-li těžba pokračovat, emise mohou do roku 2020 vzrůst na 127 až 140 milionů tun ročně – to je více, než činí např. celkové emise Dánska.

V nepředstavitelném měřítku jsou zcela likvidovány unikátní lesní a vodní ekosystémy této dosud panenské části Země. V místech, kde se donedávna rozprostíraly hluboké lesy a nádherná jezera, jsou nyní obrovské oblasti měsíční krajiny, toxické laguny, ropné rafinérie a potrubí.

Vydá-li obraz za tisíc slov, pak Petropolis je hotovou encyklopedií. Film putoval po řadě filmových festivalů a získal skvělé kritiky i řadu nominací.

V České republice bude Petropolis uveden v rámci festivalu Ostrava Kamera Oko, a to hned dvakrát: ve čtvrtek 30. září od 20:00 a pak v neděli 3. října od 16:00 v sále Staré Arény.

Máte-li Ostravu v dostupné vzdálenosti, určitě se vypravte do kina na Petropolis!
 

Prohlédněte si fotografie z oblasti těžby

 

Více k tomuto tématu: 

Výstava fotografií Poskvrněná země 

Aktivisté Greenpeace blokují těžbu ropných písků v Kanadě

Podpořte Greenpeace

Pro zachování nezávislosti v našich postojích a činech nepřijímáme žádné finanční dary od států, politických stran, firem a ani od nadací, které jsou s nimi spojeny. Proto je práce Greenpeace možná jen díky lidem, jako jste Vy. O možnostech podpory Greenpeace ČR se dozvíte zde.