Piráti ve službách ČEZu

Novinka - 17 června, 2009
Greenpeace dnes přímo na půdě Poslanecké sněmovny důrazně vystoupilo proti snaze dvou bývalých ministrů průmyslu a obchodu – Milana Urbana a Martina Římana – připravit nenápadně stát, a tedy české občany, o 68 miliard a převést je do pokladny společnosti ČEZ.

Lidem berou, ČEZu dávají

Jindy političtí soupeři se tentokrát (ne)překvapivě vzácně shodli a „přilepili“ k právě projednávanému návrhu zákona o spotřebních daních pozměňovací návrh, jak naložit s emisními povolenkami.

Emisní povolenky dnes každá země dostává z Bruselu v rámci své národní kvóty a rozděluje je pak zdarma domácím podnikům. Evropská unie se však rozhodla akcelerovat svůj boj  proti globálnímu oteplování a zpřísnila podmínky tak, že od ledna 2013 si budou muset podniky emisní povolenky kupovat na aukcích. Východoevropské země, včetně České republiky, si však vymohly výjimku a budou moci (nikoliv muset) dál mezi lety 2013–2020 rozdávat část svých povolenek zdarma. Pokud by Česká republika chtěla pro ČEZ a další elektrárenské podniky požádat o výjimku, musí to do září 2010 oznámit Evropské komisi a do prosince 2012 schválit příslušný zákon.

Přestože tedy máme spoustu času, nejsou hotové prováděcí předpisy a věc nebyla projednána ve vládě, s experty ani v příslušných výborech parlamentu, přicházejí horliví poslanci s krajně podezřelou iniciativou a chtějí již dnes nastavit pravidla pro energetiku na příštích 11 let. Pokud tento tzv. přílepek projde, budou české energetické firmy v čele s ČEZ automaticky dostávat maximum povolenek zdarma a inkasovat tak  mezi lety 2013–2020 desítky miliard korun, které by jinak putovaly do státního rozpočtu a mohly by je použít i české domácnosti (např. na zateplení svých domovů). Urban s Římanem přitom navrhují nastavit pravidla tak, aby z nich nejvíce profitovala právě firma ČEZ, a.s.