Pochod Prahou připomněl černobylskou havárii

Novinka - 26 dubna, 2006
Ekologická organizace Greenpeace uspořádala včera symbolický pochod, kterým připomněla černobylskou tragédi
Ekologická organizace Greenpeace uspořádala včera symbolický pochod , kterým připomněla černobylskou  tragédii. Několik desítek účastníků neslo centrem Prahy osmdesát fotografií Roberta Knotha, které dokumentují utrpení obyvatel Ukrajiny a Běloruska postižených havárií v Černobylu. Fotografie vyvolaly značný zájem kolemjdoucích, a to zejména při zastávkách na Staroměstském náměstí a na Můstku.

Pochod byl zakončen „živou expozicí“ u Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB). Ředitel Greenpeace Jiří Tutter se telefonicky spojil s ředitelkou SÚJB Danou Drábovou a požádal ji, aby převzala fotografie od účastníků demonstrace jako připomínku na největší jadernou tragédii v dějinách. Hana Drábová však odmítla převzít fotografie a setkat se s účastníky pochodu. Ti se proto rozhodli zanechat fotografie na průčelí budovy. Zabránila jim v tom však narychlo přivolaná pořádková jednotka Policie ČR.   Několik desítek těžkooděnců vytvořilo kordon kolem budovy. Účastnící proto položili fotografie a květiny na chodník před budovu k nohám policistů. Situace, kdy policisté vybavení přilbami a protiúderovými obleky „bránili“ před pokojným protestem úřad, který odmítá komunikovat s občany, znovu potvrdila, že jaderná energie se neobejde bez trvalé vojenské a policejní ochrany.

Pochod i výstava se konaly v předvečer dvacátého výročí největší jaderné katastrofy v dějinách (čtvrtý blok černobylské jaderné elektrárny vybuchl 26. dubna 1986).
Greenpeace chce oběma akcemi připomenout, že havárie dodnes tragicky ovlivňuje milióny životů, a také poukázat na přetrvávající rizika jaderných technologií.

Pochod, demonstrace i výstava nejsou jen „pouhým“ připomenutím 20. výročí  katastrofy. Greenpeace poukazuje na nová fakta, která v souvislosti s následky černobylské havárie přinesla rozsáhlá zpráva několika desítek vědců. Závěry, které studie přináší, jí dávají mnohem závažnější a tragičtější rozměry než dosud. Závěry studie jsou v diametrálním rozporu se závěry dřívější zprávy Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), která odhadla počet obětí na maximálně 4 000 osob. Z nově zveřejněných údajů vyplývá, že následkem havárie již zemřelo nebo v budoucnosti zemře na Ukrajině, v Bělorusku a Rusku až 200 000 lidí. Je zřejmé, že MAAE se svým dřívějším odhadem 4 000 úmrtí  důsledky havárie hrubě podcenila.

Fotografie, za které autor získal zvláštní uznání v soutěži World Press Photo 2006, jsou k vidění také na navazující výstavě s názvem „Oběť číslo 000358“. Tu mohou návštěvníci zhlédnout v Thámově hale v Karlíně (Chámova 14, 200 m od zastávky metra Křižíkova) do 4. května denně od 10 do 18 hodin. Opuštěný objekt staré tovární haly podtrhuje svou atmosférou tragičnost situace lidí postižených černobylskou tragédií.

Tags