Pod ministerstvem průmyslu bylo nalezeno uhlí

Novinka - 19 listopadu, 2009
„Kdo Hornímu Jiřetínu jámu kopá, sám do ní padá“. Tak by se dal shrnout obsah dnešního happeningu Greenpeace před ministerstvem průmyslu a obchodu. Dobrovolníci mezinárodní ekologické organizace vyznačili výstražnou páskou a cedulemi kolem úřadu nový dobývací prostor na hnědé uhlí. U vchodu do budovy pak vyvěsili nápis „Pod vámi je uhlí. Sbalte si razítka, budete se stěhovat“.

Aktivisté Greenpeace vyznačili výstražnou páskou nový dobývací prostor kolem budovy ministerstva průmyslu a obchodu.

Zároveň se pokusili vyzvat ministra Tošovského, aby zajistil vyklizení budovy. Ta bude v nejbližších dnech asanována za účelem těžby vysoce výhřevného hnědého uhlí, které bylo nedávno nalezeno pod ní. Greenpeace úředníkům slíbili, že jim pomohou vyjednat nové úřední prostory na zámku Jezeří v bezprostřední blízkosti velkolomu ČSA.

Právě ministr Tošovský v posledních týdnech aktivně usiluje o prolomení limitů těžby hnědého uhlí na Mostecku, které by připravilo o domov více než dva tisíce obyvatel města Horní Jiřetín a osady Černice. Zároveň by zvýšilo české emise oxidu uhličitého v následujících desetiletích o 1,3 miliardy tun.

Vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský k dnešní akci uvedl: „Někdo může namítnout, že zbourat krásný dům, ve kterém ministerstvo sídlí, by byl zločin. Jenže srovnat kompletně se zemí osm set let staré město, které je domovem dvou tisíc lidí, včetně  památkově chráněného kostela, který tu postavil slavný barokní stavitel Jean Baptista Mathey, by bylo ještě horší. To všechno kvůli uhlí, které nepotřebujeme. V rámci platných územních limitů těžby je dostatek paliva pro tuzemské teplárny a elektrárny minimálně do roku 2035. Stačilo by omezit současný masivní export elektřiny, který ale chce ministr Tošovský nadále podporovat.“

 

Greenpeace upozorňuje, že ministerstvo průmyslu a obchodu dosud neoznámilo, do kdy a jakým způsobem se může k návrhu vyjádřit veřejnost, zejména dotčené obce a vlastníci nemovitostí. Podle informací Greenpeace má již příští týden skončit meziresortní připomínkové řízení, aniž by bylo jasné, jak bude proces projednávání pokračovat. Místní lidé se přitom obávají, že ministerstvo o jejich zapojení do projednávání koncepce nemá zájem.

„Pan ministr Tošovský nedávno v Hospodářských novinách prohlásil, že limity těžby by měla prolomit nynější úřednická vláda vzhledem k tomu, že volení politici si musejí hlídat volební preference. Téměř tři čtvrtiny občanů České republiky, kteří podle průzkumů veřejného mínění trvale odmítají zbourání Horního Jiřetína kvůli těžbě uhlí, jsou pro pana ministra zjevně irelevantní. Právě tímto tvrdým technokratismem a otevřeným pohrdáním právy místních lidí si s předlistopadovým režimem nijak nezadá.“ uvedla Tereza Otcovská z litvínovského sdružení Kořeny.

Témata