Prales Great Bear Rainforest zachráněn!

Novinka - 10 února, 2006
Greenpeace slaví obrovské vítězství po dlouhém boji za záchranu deštných pralesů.

Greenpeace slaví obrovské vítězství po dlouhém boji za záchranu deštných pralesů.  Po desetiletém tlaku ekologických organizací, místních komunit a veřejnosti zveřejnila vláda Britské Kolumbie detailní plán ochrany kanadského deštného pralesa Great Bear Rainforest.

Great Bear Rainforest  představuje čtvrtinu rozlohy zbylého deštného pralesa, který se táhne podél pobřeží Britské Kolumbie a pokrývá území velikosti Švýcarska. Tento prales se rozprostírá mezi majestátními horami fjordů a vytváří chladný, zamlžený svět vysoko se tyčících cedrů, jedlí a smrků, který je domovem orlů, lososů, zelených kapradin a jemných mechů.

Podařilo se tak zachránit skutečně unikátní oblast, která je domovem nejen tisíciletých stromů, ale mnoha vážně ohrožených živočišných druhů, šedého vlka, medvěda grizzly a unikátní sněhobílé mutace medvěda černého, jež se nazývá medvěd Kermodův nebo také medvěd duch (bear-spirit).

Úsilí o záchranu pralesů v Britské Kolumbii nebylo otázkou několika
protestních akcí.  Šlo o dlouholetý zápas mezi kanadskými dřevařskými společnostmi a aliancí ekologických organizací, místních komunit a veřejností. Vítězství znamená ochranu 33% deštného pralesa, území dvakrát tak velkého než je Yellowstonský národní park. Od roku 2009 zde smějí kácet jen ty dřevařské společnosti, které zaručují trvale udržitelné hospodaření.

Pralesy na celém světě oplývají obrovskou rozmanitostí živočišných a rostlinných druhů, přičemž klíčovým způsobem ovlivňují rovnováhu zemského ekosystému. Plní řadu nenahraditelných funkcí: produkují kyslík a pohlcují oxid uhličitý, udržují zásoby čisté vody, zabraňují erozi a regulují podnebí (zmírňují extrémní výkyvy teploty, udržují vláhu).

Osmdesát procent všech světových pralesů je dnes již zničeno. Každé dvě vteřiny mizí plocha pralesa o velikosti fotbalového hřiště, což je přibližně 10 milionů hektarů ročně. Navždy se ztrácejí nesčetné druhy rostlin, a to i těch, které dosud nebyly vědecky popsány a které by mohly i přispět k léčbě závažných civilizačních chorob. Mizí velké množství živočišných druhů. Zaniká životní prostor původních, domorodých národů, které jsou ohroženy ve své existenci i se svými jedinečnými znalostmi místního prostředí.

Z původních 63 milionů čtverečních kilometrů přírodních pralesů dnes tak již na Zemi existuje pouze sedm velkých, souvislých pralesních oblastí – sedm úžasných pralesů, které je bezpodmínečně  nutné chránit a zabránit jejich zničení. 

Greenpeace vede již mnoho let celosvětovou kampaň za záchranu pralesů, od roku 2005 i v České republice.