První oběť války: pravda

Novinka - 19 března, 2004
„První obětí války je vždy pravda“ Winston Churchill
V únoru loňského roku demonstrovalo v ulicích měst 30 milionů lidí proti válce s Irákem. Na transparentech bylo možné spatřit hesla „Nechte pracovat inspekci!“ či „Žádnou krev pro ropu!“. Přesto vypukla válka, začalo bombardování a invazní jednotky vtrhly do Iráku.

Uplynulo dvanáct měsíců a žádné zbraně hromadného ničení (ZHN) nebyly v Iráku nalezeny. Vše nasvědčuje tomu, že Spojené státy, Velká Británie a jejich spojenci neměli pravdu.

Greenpeace protestovalo proti válce, protože byla ilegální. Americký unilateralismus hrozil (a hrozí) zničit 60 let budování multilaterálního systému a mezinárodního práva. Válkou proti Iráku ustanovily Spojené státy nebezpečný precedent pro budoucí vztahy mezi státy.

Válku proti Iráku rozpoutaly nejbohatší země světa, které vlastní rozsáhlé arzenály ZHN. Byl to neefektivní, kontraproduktivní a pokrytecký způsob, jak zajistit mezinárodní bezpečnost a zastavit šíření ZHN. Zdá se, že šlo více o zajištění ropy pro Západ, než o zajištění bezpečnosti na Středním Východě. Cena, kterou bylo nutné za tuto válku zaplatit, bylo nezměrné lidské utrpení a poničené životní prostředí.

Po vypuknutí války jsme žádali vlády koaličních zemí, aby odmítly Bushovu doktrínu preventivní války a zvážily svůj právní postoj ve větším kontextu viz: http://www.greenpeace.org/unitingforpeace

Uplynulo dvanáct měsíců a s posledními důkazy v rukách znovu naléháme na koaliční vlády, aby odmítly doktrínu preventivní války a unilateralismu a nastolily mezinárodní právní systém viz: http://www.greenpeace.org/coalition-renounce

Uplynulo dvanáct měsíců a je zřejmé, že opravdovou hrozbou pro globální bezpečnost jsou arzenály ZHN a zbrojní průmysl Spojených států, Velké Británie, Francie, Ruska, Číny, Izraele, Indie a Pákistánu. Stejně tak je hrozbou neschopnost stálých členů Rady bezpečnosti OSN chovat se podle existujících mezinárodních závazků pro odzbrojení. A nyní Bushova administrativa hrozí začít nové jaderné závody ve zbrojení vývojem nových, „použitelných“ jaderných zbraní viz:
http://www.greenpeace.org/nuclear/weaponsmap
http://www.greenpeace.org/international_en/news/details?campaign_
id=135724&item_id=254489

Uplynulo dvanáct měsíců a my s hrůzou sledujeme tragické události v Madridu a pokračující násilí v Bagdádu a Basře, Gaze a na Západním břehu, Bali a Jakartě, Kábulu a Kandaháru a ptáme se:

Učinila Bushova „válka proti terorismu“ svět bezpečnější?

Stanovisko Greenpeace k výročí zahájení války proti Iráku