Stavba nové lodi Rainbow Warrior III je v plném proudu

Novinka - 19 listopadu, 2010
Pět měsíců po zahájení prací byl hotový trup nové lodi Greenpeace Rainbow Warrior III převezen z polské loděnice Maritim Shipyard v Gdaňsku do německé loděnice Fassmer v Brémách. Transport 340 tun vážícího lodního trupu o délce 57,92m a šířce 11,30m trval necelé dva dny.

Trup nové lodi Rainbow Warrior III je dlouhý 57,92m a široký 11,30m.

Nový Rainbow Warrior je již třetí lodí tohoto jména. Poté, co byla původní legendární Rainbow Warrior v roce 1985 po útoku francouzské tajné služby potopen a o život tak přišel fotograf Fernando Pereira, vyplul na vody světových oceánů druhý Duhový bojovník – Rainbow Warrior II. Avšak i bojovníci stárnou, a ten náš – Duhový – překročil na loď úctyhodnou padesátku. Proto Greenpeace v současné době staví loď novou – Rainbow Warrior III.

Jedná se o první loď, kterou si Greenpeace navrhlo samo. Narozdíl od ostatních lodí ve flotile Greenpeace, které byly přebudovány ze starších plavidel, bude Rainbow Warrior III první lodí šitou přímo na míru kampaňové práci a zároveň modelovou „zelenou lodí“. Je navržen jako plachetnice, aby bylo možné minimalizovat spotřebu fosilních paliv. Zároveň bude vybaven energeticky vysoce účinnými dieslovo-elektrickými motory. Jeho pozoruhodný stěžeň do tvaru písmene A, který se bude tyčit 55 metrů nad hladinu, i umístění plachet či tvar trupu byly optimalizovány tak, aby měla loď co největší účinnost a šetřila palivem.

Loď bude dostatečně rychlá a flexibilní na to, aby mohla sledovat jaderné transporty, nelegální rybářské nebo velrybářské lodě, a zároveň dostatečně pevná, aby mohla plout na dlouhé vzdálenosti po celém světě a dokumentovat např. dopady klimatických změn. Ať už v Pacifiku, v oblasti Konga nebo v Amazonii: s novou, moderní lodí bude Greenpeace schopno kdekoli uskutečňovat akce za pomoci nejmodernějšího vybavení, a vystupovat tak proti zločinům na životním prostředí.

Speciálně navržený palubní jeřáb umožní rychlé vyplutí nafukovacích člunů – důležitého nástroje, který Greenpeace používá při akcích. Kromě dalších zajímavých designových rysů nové lodi stojí za zmínku i přistávací plošina pro vrtulník nebo vestavěný satelitní vysílač, který zajistí spojení lodi se světem či odesílání fotografií a videodokumentace. Miliony lidí po celém světě tak budou moci sledovat naplňování poslání lodi a zapojit se jako virtuální duhoví bojovníci.

„Tím, že bude využívat ty nejnovější zelené technologie a maximalizovat uplatnění čisté a dostupné větrné energie, nám Rainbow Warrior pomůže snížit uhlíkovou stopu a zároveň i zachovat naši akceschopnost. Doufám, že naše investice do čisté energie inspiruje další, aby udělali totéž,“ řekl Kumi Naidoo, výkonný ředitel Greenpeace International, při zahájení převozu.

Na jaře 2011 bude do Německa dovezen lodní stěžeň od nizozemského výrobce Rondal z Vollenhove. V německé loděnici Fassmer pak bude stavba lodi pokračovat a dokončení je plánováno na 14. října 2011. Sbírka na novou loď Greenpeace ještě stále probíhá.

Pomozte nám i Vy postavit nový Rainbow Warrior III!

--------------------------

Jméno Rainbow Warrior znamená doslova Duhový bojovník. Svůj původ má v prastarém proroctví indiánské stařeny kmene Cree: „Až Země bude pustá, řeky otrávené, moře zčerná a ptáci začnou padat z nebe, pak v poslední chvíli Indián znovu získá svého ducha, spojí se s bílým mužem a naučí ho ctít Zemi. Společně povstanou proti ničení a stanou se bojovníky duhy.“ 

Témata