Rozum zvítězil. Radar zastaven!

Novinka - 17 září, 2009
Dva američtí prezidenti. Více než dva roky poukazování na nejasnosti a malou informovanost médii o protiraketovém systému. Dva významní nezávislí experti a dvě nejsilnější politické strany stojící v radarovém rozporu. Napočítáte do dvou a radaru v Česku dnešním dnem definitivně odzvonilo.

Obří transparent s terčem visel na místě plánované výstavby amerického radaru několik měsíců. To už nebude zapotřebí.

Greenpeace přivítalo rozhodnutí Bílého domu nevybudovat protiraketový systém GMD ve střední Evropě.  Toto rozhodnutí pro nás není neočekávaným krokem a jen potvrzuje správnost našich analýz a argumentů. Jsme velmi potěšeni, že se Obamova administrativa rozhodla zastavit projekt na základě stejných argumentů, které Greenpeace během kampaně trvající dva a půl roku používalo, aby přesvědčilo české politiky o nesmyslnosti celého projektu.

„Zdá se, jakoby někteří čeští politici, ale i novináři radaru upsali svou duši a nebyli ochotni naslouchat jakýmkoliv argumentům, které by nabouraly jejich černobílý pohled na věc,“ říká Jan Fredinger,  vedoucí radarového projektu Greenpeace, a dodal: „Jsme rádi, že jsme se v našich předpokladech nemýlili a od samého počátku, kdy jsme upozorňovali na nesmyslnost projektu, nemluvili do větru.“  

Greenpeace od začátku kampaně upozorňovalo na fakt, že navrhovaný systém není technicky funkční, je zaměřen proti neexistujícím íránským raketám a zvýší bezpečnostní rizika pro Českou republiku.  Dále argumentovalo, že zásadním způsobem ohrozí mezinárodní stabilitu a podnítí nové závody ve zbrojení. Na základě konzultací s renomovanýmo odborníky z USA jsme opakovaně tvrdili, že v případě zvolení Baracka Obamy prezidentem USA projde celý systém nejen technickou revizí, která prokáže jeho nefunkčnost, ale především se bude zcela vymykat z konceptu Obamovy mezinárodně politické strategie. Upozorňovali jsme, že na rozdíl od Bushovy administrativy se bude Barack Obama pravděpodobně snažit eliminovat íránskou jadernou hrozbu spíše diplomatickými kroky než budováním „děravého“ deštníku.  Vybudování systému by navíc ohrozilo revizi smlouvy o nešíření jaderných zbraní v roce 2010, což by znamenalo pro celý svět a budoucnost bez jaderných zbraní obrovský krok zpět. 

Greenpeace čelilo jednostrannému pohledu českých politiků a novinářů a pozvalo do České republiky přední nezávislé experty na protiraketovou z USA, bývalého náměstka obrany ministra  USA Philipa Coyla a profesora Theodora Postola. Prezentovali v ČR své analýzy, jež jasně hovořily v neprospěch projektu. Paradoxem je, že zatímco čeští politici a některá média tvrdošíjně prosazující stavbu radaru jejich názory arogantně odmítali nebo jim nechtěli vůbec naslouchat, Barack Obama je zařadil do expertního týmu, který měl systém znovu posoudit.

Tisková zpráva

Zapojte se do diskuze

 

Odkazy

Témata
Tags